Mocny wzrost WIG Telekom

Marek Druś
10-10-2001, 00:00

Mocny wzrost WIG Telekom

Subindeks spółek telekomunikacyjnych rósł w ciągu ostatnich kilku sesji, jednak działo się tak jedynie za sprawą poprawy wyceny udziałów TP SA, najcięższej spółki sektora.

Akcje TP SA zaczęły drożeć wkrótce po zgodzie UOKiK na zakup przez konsorcjum France Telecom i Kulczyk Holding od Skarbu Państwa 12,5 proc. akcji spółki, co pozwoliło na sfinalizowanie transakcji, którą zawarto na początku września. Ostatni wzrost wiąże się jednak z wiadomością o nieoczekiwanym zwiększeniu z 20 zł do 20,9 zł ceny udziałów telekomu, na którą umówiły się obie strony. Podniesienie ceny akcji spółki z jednej strony oznacza podniesienie o 156 mln zł kwoty, którą zapłaci FT i KH, ale z drugiej rezygnację MSP z wypłaty dywidendy z zysku TP SA za ubiegły rok.

Znacznie gorzej wiodło sie ostatnio Netii. Cena jej udziałów kontynuowała do wtorku zdecydowany marsz w dół, którego końca nie było widać. Potwierdziły się zapowiedzi agencji Standard & Poor’s, która informowała w sierpniu o możliwości obniżenia ratingu Netii. No i stało się. We wtorek rating został obniżony, co uzasadniono m.in. rosnącymi kłopotami spółki w pozyskiwaniu kapitału z innych źródeł niż akcjonariusze spółki. Tymczasem ci ostatni, m.in. Telia, uwarunkowują swoje dalsze działania od opracowania planu biznesowego, opracowanego przez spółkę. Zdaniem alityków, przygotowanie takiego programu, dającego realne możliwości wyjścia przez Netię z dołka, w obecnych warunkach rynkowych jest bardzo trudne.

Dość słabo w trakcie kilku ostatnich sesji wyglądały notowania akcji Elektrimu. Wydaje się, że spółce zaszkodziło wezwanie przez PZU Życie do wykupienia obligacji o wartości 200 mln zł, zgłoszone w ostatnich dniach września. Z wykresu świecowego wynika, że od tego momentu spółka kończyła kolejne sesje z kursem niższym na zamknięciu niż po ich rozpoczęciu.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Druś

Najważniejsze dzisiaj

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Surowce / Mocny wzrost WIG Telekom