Modlin: dwie wieże

PAP, MAG
opublikowano: 03-01-2019, 15:41

Zarząd lotniska martwił się, że agencja żeglugi nie zainwestuje w infrastrukturę, co groziło paraliżem od stycznia. Tak źle nie będzie.

Gdy na początku ubiegłego roku okazało się, że Polska Agencja Żeglugi Powietrznej (PAŻP) nie wybuduje wieży kontroli ruchu na Lotnisku Modlin, wydawało się, że nad portem zawisły ciemne chmury. Ale agencja nie zostawiła portu bez wsparcia.

- Wspólnie przygotowaliśmy dwa równoległe rozwiązania, dzięki którym kontrolerzy ruchu lotniczego mogą pełnić służbę: technicznie przystosowane pomieszczenie pełniące funkcję wieży kontroli lotów oraz mobilną wieżę – informuje PAŻP.

Koszt tych dwóch rozwiązań to ponad 1 mln zł. Modernizacja wieży mobilnej to 370 tys. zł, a przystosowanie pomieszczenia operacyjnego - 450 tys. zł.

Pomieszczenie operacyjne w budynku portu zostało przez PAŻP częściowo przebudowane, m.in. uzupełniono okablowanie energetyczne i teletechniczne. Została wydzielona strefa ograniczonego dostępu, w której znajduje się wygłuszona akustycznie sala operacyjna. Drugim rozwiązaniem przygotowywanym przez PAŻP - jako plan awaryjny - jest mobilna wieża kontroli lotniska, która po trzymiesięcznej przebudowie została pod koniec listopada przetransportowana do Modlina.

- Obecnie nasza wieża mobilna to standard światowy. Jest w pełni autonomiczna, ma własne źródło zasilania, system radarowy P21 i umożliwia pełną operacyjną pracę na trzech stanowiskach kontroli lotniska. Systemy i urządzenia, w które jest wyposażona są takie same, jak na stacjonarnych wieżach w Polsce. Jej plusem jest to, że szybko może zostać przetransportowana i działać operacyjnie na dowolnym lotnisku w Polsce - mówi Janusz Janiszewski, p.o. prezesa PAŻP.

Ponadto, na lotnisku w Modlinie zamontowany został system zobrazowania, który umożliwia pełną widoczność drogi startowej i podejścia. Składa się z dwóch kamer umożliwiających dookólną obserwację, z możliwością zobrazowania widoku na stanowisku stacjonarnym lub w wieży mobilnej. Analogiczny system obrazowania funkcjonuje np. na lotnisku w Warszawie.

Na lotnisku w Modlinie funkcjonowała kontenerowa wieża kontroli lotów, zbudowana w 2012 r. za ok. 6 mln zł. Pozwolenie na działanie miała tylko do końca ubiegłego roku.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: PAP, MAG

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu