Modlin ma chętnych na hotel

opublikowano: 08-06-2016, 22:00

Z pięciu ofert zostały dwie. Zarząd lotniska liczy, że do końca lipca wybierze lepszą i od 2019 r. pasażerowie będą mieli gdzie spać

Kilka firm złożyło oferty na budowę i zarządzanie hotelem na 5,6 tys. mkw. dzierżawionych (na 30 lat z opcją przedłużenia) od lotniska w Modlinie.

Zobacz więcej

Grzegorz Kawecki

Teraz Polska

— Do ścisłego finału wybraliśmy dwie firmy. To polskie spółki z doświadczeniem w zarządzaniu hotelami. Otrzymaliśmy oferty wstępne, prowadzimy negocjacje i jeszcze w czerwcu otrzymamy oferty finalne. Odpowiada nam zaproponowana liczba pokoi, wygląd itd., choć formalnie, w zaproszeniu do udziału w postępowaniu ofertowym, nie narzucaliśmy koncepcji obiektu — mówi Marcin Danił, wiceprezes spółki zarządzającej portem. W planach jest 3-gwiazdkowy hotel z około stu pokojami. Będzie też niewielkie zaplecze konferencyjne i restauracja.

— Nigdy nie będzie to hotel typowo konferencyjny, ponieważ w pobliżu jest już jeden taki obiekt, Hotel Warszawianka, a kolejny — Hotel Modlin Conference & SPA — jest w budowie. Zależy nam, aby z hotelu korzystali zarówno biznesmeni, jak i turyści by w dobrych warunkach i rozsądnej cenie mogli tu przenocować i zjeść śniadanie — wyjaśnia wiceprezes lotniska Warszawa/Modlin.

Można się potknąć

Teraz spółka weryfikuje potencjalnych partnerów.

— Jesteśmy na etapie negocjacji. Pod koniec czerwca planujemy ogłosić wyniki konkursu. Przed podpisaniem umowy wybrana firma będzie musiała przedstawić harmonogram inwestycji i warunki finansowania — zapowiada wiceprezes portu. Nie będzie to łatwe. Lotnisko wydzierżawi grunt, więc inwestor nie dostanie kredytu pod hipotekę i będzie musiał zabezpieczyć go inaczej lub sfinansować budowę z własnych pieniędzy. Po wyborze spółki rozpocznie się proces projektowania, uzyskiwania pozwolenia, a potem budowy.

— Otrzymanie pozwolenia na budowę trwa co najmniej pół roku. Sama inwestycja potrwa poniżej dwóch lat, więc zgodnie z założeniami, hotel powinien być gotowy na koniec 2018 r. — przewiduje Marcin Danił.

To drugie podejście Lotniska Warszawa/Modlin do wyboru firmy, która będzie zarządzać hotelem. W pierwszym konkursie żadna z ofert nie spełniła oczekiwań zarządu. Tym razem zgłosiły się inne firmy niż poprzednio. Najbardziej doświadczona w budowie i zarządzaniu lotniskowymi hotelami jest w Polsce spółka Chopin Airport Development. To spółka zależna Lotniska Chopina, właściciela 26,17 proc. udziałów Modlin Airport. Chopin Airport Development jest operatorem i właścicielem dwóch obiektów w Warszawie i jednego w Gdańsku, a przygotowuje się do uruchomienia takiej inwestycji przy lotnisku w Katowicach. Firma nie startowała w konkursie w Modlinie.

2,58 mln Tylu pasażerów obsłużyło lotnisko w Modlinie w 2015 r. W tym roku przewiduje 2,8 mln osób.

 

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Małgorzata Grzegorczyk

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu