Modlin znika z radaru

opublikowano: 28-12-2017, 22:00

Szokująca prognoza na 2018 rok: transport

PPL, właściciel Lotniska Chopina, kupuje 85 proc. udziałów portu w Radomiu i inwestuje w jego rozwój 500 mln zł. Komisja Europejska wyraża zgodę na administracyjny podział ruchu między oboma portami, co oznacza, że to PPL zdecyduje, które linie będą latać z którego portu. Najbardziej wyśmiewane lotnisko w Polsce najpierw przejmuje ruch czarterowy z Warszawy, gdzie od końca marca w życie wchodzi zakaz lotów w godzinach 23.30-5.30. Na trasie Warszawa — Radom rusza nowa linia Szybkiej Kolei Miejskiej, która zatrzymuje się tylko w Radomiu, Warszawie Zachodniej, Centralnej i Wschodniej, a czas przejazdu 100-kilometrowego odcinka zostaje skrócony do godziny. W Modlinie nie ruszają inwestycje, bo PPL — jeden z czterech udziałowców portu — blokuje emisję obligacji. Z portu odchodzi jedyny przewoźnik — Ryanair, który przenosi operacje do Radomia. Od 2021 r. przeniesienie części operacji z Chopina do Radomia zapowiadają inne linie lotnicze. Duoport Warszawa — Radom ma funkcjonować do 2027 r., gdy planowane jest otwarcie Centralnego Portu Komunikacyjnego. Ponieważ budowa się opóźni, ten model będzie funkcjonował o wiele dłużej, ale to już opowieść na kolejne edycje Czarnych Łabędzi.

30 mld zł Tyle ma kosztować budowa Centralnego Portu Komunikacyjnego w Stanisławowie w gminie Baranów.

3 tys. ha Tyle ma docelowo zająć CPK, to pięciokrotnie więcej niż Lotnisko Chopina.

45 mln pasażerów Taką przepustowość ma mieć CPK w pierwszym etapie, docelowo będzie to 100 mln.

39 mln Tylu pasażerów odprawiły wszystkie polskie porty lotnicze w 2017 r.

Źródło: „PB”

To jedna z naszych szokujących prognoz, tzw. czarnych łabędzi (wydarzenie bardzo mało prawdopodobne, ale o potencjalnie wielkich konsekwencjach)

Przeczytaj inne szokujące prognozy >>>

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Małgorzata Grzegorczyk

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane