Mogherini: wolne media są filarem demokracji

PAP, DI
opublikowano: 03-05-2019, 19:52

Wolne media są filarem demokracji. Jakość procesów demokratycznych jest powiązana ze stanem wolności wypowiedzi, a także wolnością i pluralizmem mediów – napisała w piątek szefowa unijnej dyplomacji Federica Mogherini z okazji Światowego Dnia Wolności Prasy.

W imieniu Unii Europejskiej Mogherini wydała oświadczenie, w którym podkreśla niezbędną rolę mediów w systemie demokratycznym. „Nie ma demokracji bez prawdziwie wolnej prasy” – podkreśliła szefowa unijnej dyplomacji.

Mogherini wskazała, że media ponoszą wielką odpowiedzialność za dostarczanie sprawdzonych informacji społeczeństwu i są podstawą pluralistycznego i otwartego społeczeństwa.

„Dziennikarstwo śledcze pełni niezbędną rolę nadzorczą, pomagając społeczeństwu w utrzymywaniu rządów i instytucji odpowiedzialnymi za swoje działania i za swoje obowiązki. Widzimy jednak coraz więcej prób ograniczenia przestrzeni dla wolnych mediów, również poprzez systematyczne podważanie ich wiarygodności, a zbyt wielu dziennikarzy straciło życie lub narażało życie, ujawniając niewygodną prawdę" – wskazała.

Tegoroczne, 26. Obchody Światowego Dnia Wolności Prasy poświęcone są wyzwaniom, przed którymi stoją media w czasach dezinformacji, a także potencjałowi mediów we wspieraniu demokracji, pokoju i pojednania.

Dezinformacja, jak zaakcentowała Mogherini, ma duży negatywny wpływ na procesy demokratyczne i debaty publiczne na całym świecie, a Unia Europejska nie jest tu wyjątkiem. Dlatego, jak podkreśliła, UE uruchomiła strategię walki z dezinformacją, która ma być odpowiedzią na to rosnące zagrożenie.

Ma to poprawić wykrywanie dezinformacji, pomóc w koordynowaniu i łączeniu działań Unii i państw członkowskich, mobilizować sektor prywatny do walki z dezinformacją i zwiększać świadomość społeczną.

„UE promuje wolne i uczciwe media nie tylko na swoim terytorium, ale także globalnie w naszych relacjach z krajami trzecimi, w tym poprzez zapewnienie finansowania projektów, które poprawiają jakość dziennikarstwa, wolność prasy i dostęp do informacji publicznej. W obliczu rosnącej presji wobec wolnego dziennikarstwa UE potwierdza, że jest zdecydowana bronić wolności prasy i mediów w swoich granicach i na całym świecie” – podsumowała szefowa unijnej dyplomacji.

Światowy Dzień Wolności Prasy został ustanowiony przez Zgromadzenie Ogólne ONZ w 1993 roku.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: PAP, DI

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy