Mołdawia to eksportowa trampolina dla Nowej Gali

ANP
opublikowano: 18-12-2009, 00:00

Przejęcie zagranicznej fabryki ma być lekarstwem na eksportowe kłopoty. Jest też ryzyko.

Przejęcie zagranicznej fabryki ma być lekarstwem na eksportowe kłopoty. Jest też ryzyko.

Ceramika Nowa Gala (CNG), producent płytek ceramicznych, która w środę podpisała list intencyjny zakupu za 3,3 mln EUR udziałów w mołdawskiej spółce produkcyjnej budującej fabrykę, liczy na wiele korzyści z akwizycji.

— Inwestycja pozwoli zwiększyć moce o 3,7 mln mkw. płytek (o 39 proc.). Potrzebowaliśmy taniej płytki ściennej o atrakcyjnym wzornictwie dla lokalnych klientów. Odczuliśmy kryzys w eksporcie. Przejęcie jest odpowiedzią na te kłopoty — mówi Paweł Górnicki, wiceprezes CNG.

Zwraca uwagę na plusy inwestycji w Mołdawii. To m.in. dogodne położenie między rynkiem ukraińskim i rumuńskim, brak ceł i limitów handlowych przy eksporcie do UE i krajów byłego WNP oraz lokalizacja fabryki w specjalnej strefie ekonomicznej. Eksperci podchodzą do inwestycji CNG z dystansem.

— To próba inwestowania w czasie gorszej koniunktury oraz pomysł na rozwój spółki i wzmocnienie rynków eksportowych, zwłaszcza na wschodzie i południu Europy. Jednak jest pewne ryzyko, głównie polityczne, choć mniejsze niż na Ukrainie. Jest też ryzyko wzrostu zadłużenia spółki. Na początku inwestycja będzie przynosić straty — ocenia Robert Maj, analityk KBC Securities.

Władze CNG szacują, że zużycie płytek na Ukrainie, w Rumunii i Mołdawii wynosi 107 mln mkw. rocznie. W mołdawskim rynku chcą mieć 15 proc. udziału.

— Potencjał tych krajów jest duży. Liczymy na korzyści z mołdawskiej inwestycji już od 2011 r. — zapewnia Paweł Górnicki.

Na działce przejmowanej firmy stoi szkielet budynku, jest też część urządzeń do produkcji. W pierwszym etapie CNG odtworzy jedną linię produkcyjną, w drugim kolejną. Do końca pierwszego kwartału ma zakończyć się badanie przejmowanej spółki. Równolegle CNG negocjuje z Europejskim Bankiem Odbudowy i Rozwoju, z którym ma objąć łącznie 75 proc. udziałów.

39%

O tyle dzięki przejęciu mołdawskiej spółki wzrosną moce produkcyjne Ceramiki Nowa Gala.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: ANP

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu