MON ma przeprosić kolejną osobę z raportu WSI

opublikowano: 22-12-2010, 11:08

MON ma przeprosić Wojciecha Pogonowskiego za to, że raport z weryfikacji WSI opisał go w 2007 r. jako podejrzanego w  aferze gospodarczej, choć od 2005 r. był prawomocnie uniewinniony z tego zarzutu. MON ma też wpłacić 15 tys. zł zadośćuczynienia.

O takim wyroku Sądu Okręgowego w Warszawie poinformowała na swych stronach internetowych Helsińska Fundacja Praw Człowieka, która monitoruje procesy wytaczane przez osoby z raportu.

Raport - sygnowany przez ówczesnego szefa komisji weryfikacyjnej WSI Antoniego Macierewicza - ujawnił w lutym 2007 r. prezydent Lech Kaczyński. O Pogonowskim napisano tam, że był jednym z oskarżonych w aferze w aferze gospodarczej w Wojskowej Akademii Technicznej - mimo że dwa lata wcześniej sąd prawomocnie uniewinnił oskarżonych w sprawie.

"Pan Macierewicz wpisując mnie do raportu zachował się tak, jakby nie było żadnego wyroku w mojej sprawie" - mówił Pogonowski, autor książek historycznych. Pozwał on MON za naruszenie dóbr osobistych stwierdzeniami raportu o sobie. Żądał przeprosin w kilku mediach i 50 tys. zł zadośćuczynienia.

Sąd nakazał ministrowi obrony opublikować przeprosiny tylko w "Gazecie Wyborczej"; za wystarczającą kwotę uznano 15 tys. zł zadośćuczynienia.

"To przejaw cynizmu władzy publicznej, że w raporcie nie napisano o uniewinnieniu, a to przecież nie była informacja tabloidowej prasy" - mówił wcześniej sądowi pełnomocnik powoda mec. Mikołaj Pietrzak, polemizując z tezą MON, by nie doszło do naruszenia dóbr. "Tej informacji o powodzie w ogóle nie powinno być w raporcie" - dodał adwokat.

W 2008 r. umorzono sprawę karną o pomówienie, jaką Pogonowski wytoczył Macierewiczowi. Sam Macierewicz powtarza, że ustalenia raportu oparto na aktach WSI i wysłuchaniach komisji.

Trwa kilkanaście procesów wytoczonych MON przez osoby z raportu. Sądy prawomocnie nakazały już MON przeprosiny m.in. wobec b. posła SLD Jana Sieńki, b. wiceministra w kancelarii premiera Jerzego Buzka, Jerzego M. Nowakowskiego, b. szefa PKOl Piotra Nurowskiego (zginął w katastrofie smoleńskiej). W 2008 r. szef MON Bogdan Klich mówił, że resort zamierza wystąpić z "oczekiwaniami finansowymi" wobec Macierewicza po wypłacie zadośćuczynienia przez MON jednej z osób, która wygrała taki proces.

Sam Macierewicz wygrywa procesy wytaczane mu za raport. Sądy oddalają też pozwy kierowane wobec urzędu prezydenckiego. Od jesieni 2007 r. warszawska prokuratura prowadzi śledztwo ws. domniemanego przekroczenia uprawnień przez autorów raportu oraz zniesławienia osób w nim wymienionych.

W 2008 r. Trybunał Konstytucyjny uznał za sprzeczne z konstytucją m.in. pozbawienie osób z raportu prawa do wysłuchania przez komisję przed ujawnieniem dokumentu, prawa dostępu do akt sprawy oraz odwołania do sądu od decyzji o umieszczeniu w raporcie. Po tym prezydent Lech Kaczyński zdecydował nie ujawniać przygotowanego przez Macierewicza aneksu do raportu.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Polecane