Czytasz dzięki

Money Expert ogłosił upadłość

opublikowano: 31-01-2013, 15:58

Piąty co do wielkości pośrednik kredytowy złożył wniosek o ogłoszenie upadłości likwidacyjnej.

Kolejny pośrednik kredytowy znika z rynku. Kilka miesięcy po bankructwie A-Z Finanse, wniosek o upadłość likwidacyjną złożył zarząd Money Expert. Zobowiązało go do tego NWZA, które po kilku dniowej przerwie zebrało się we wtorek, a następnie odroczyło obrady do środy. Wczoraj akcjonariusze zobowiązali zarząd do złożenia wniosku o upadłość i wniosek taki trafił do sądu.

Money Expert zalega z płatnościami za listopad i grudzień wobec zewnętrznych partnerów. Spółka ma sieć 17 placówek. Po III kwartale 2012 r. zajmowała piąte miejsce na rynku pod względem udzielonych kredytów mieszkaniowych.

Money Expert jest jednym z najstarszych pośredników na rynku, z piątą lokatą w branży pod względem sprzedaży kredytów hipotecznych (251 mln zł w III kwartale). W lutym 2012 r. spółka ogłosiła fuzję z dziewiątym graczem w sektorze — A-Z Finanse, którego akcjonariuszem z 10-procentowym pakietem jest  IDMSA. W połączonym pośrednictwem domu maklerskim miał objąć 16 proc. akcji z opcją podwyższenia do 25 proc. W połowie 2013 r. spółka miała wejść na NewConnect.

Fuzja, z powodu tarapatów, w jakie wpadł  IDMSA, nie wypaliła, a jesienią ubiegłego roku sąd ogłosił upadłość A-Z Finanse. — 2012 r. był bardzo trudny dla pośredników kredytowych. Sprzedaż w bankach spadała z kwartału na kwartał. 2013 r. zapowiada się jeszcze gorzej. Obawiamy się powtórki z 2009 r., kiedy banki ograniczyły sprzedaż przez pośredników — mówi szef jednej z firm działających na tym rynku. Sprzedaż kredytów mieszkaniowych zmniejszyła się o 20 proc. w stosunku do 2011 r. Prognozy na ten rok zakładają kolejny spadek, nawet o 30 proc.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Eugeniusz Twaróg

Polecane