Moody's potwierdziłi ratingi Energi

ISBNews
opublikowano: 16-12-2013, 17:10

Agencja ratingowa Moody's Investors Service potwierdziła przyznane Grupie Energa ratingu inwestycyjnego na poziomie Baa1, dla niezabezpieczonego długu – Baa1 oraz tymczasowy na poziomie (P)Baa1 udzielony Programowi EMTN spółki zależnej Energa Finance AB o łącznej wartości 1 miliarda euro, podała spółka. Perspektywa ocen ratingowych została zmieniona z negatywnej na stabilną.

"Potwierdzenie ratingów spółki przez Moody's wynika z wysokiego udziału regulowanej działalności dystrybucyjnej, co leży u podstaw strumieni pieniężnych Grupy Energa w warunkach utrzymujących się niskich cen hurtowych energii elektrycznej. Mimo ograniczenia średniego ważonego kosztu kapitału w 2014 roku, Moody's przewiduje, że wyniki segmentu dystrybucji pozostaną silne w efekcie rosnącej - dzięki realizacji programu inwestycyjnego - bazy aktywów" 0 czytamy w komunikacie.

Zmiana perspektywy ratingu na stabilną następuje po pierwszej ofercie publicznej spółki w dniu 11 grudnia 2013 roku, która doprowadziła do obniżenia udziału Skarbu Państwa w akcjonariacie z 84,2% do powyżej 50%, podano także.

"Zważywszy na dominującą nadal własność Skarbu Państwa (rating dla Polski na poziomie A2 z perspektywą stabilną), Moody's bierze pod uwagę umiarkowane prawdopodobieństwo wsparcia ze strony rządu w sytuacji zagrożenia finansowego dla ratingu spółki. W związku z powyższym, rating Baa1 uwzględnia poprawę o jeden punkt oceny jakości kredytowej spółki wyrażonej przez Moody's w podstawowej ocenie kredytowej (BCA) na poziomie baa2. Stabilna perspektywa odzwierciedla również oczekiwanie Agencji, że spółka będzie zarządzać swoim profilem finansowym w zgodzie z wytycznymi ustalonymi dla bieżących ocen ratingowych" - podsumowano.

Grupa Energa jest jednym z trzech największych sprzedawców energii elektrycznej w Polsce pod względem ilości energii sprzedawanej do odbiorców końcowych, z udziałem w rynku sięgającym 17%, wg stanu na grudzień 2012 r.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: ISBNews

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Rekomendacje / Moody's potwierdziłi ratingi Energi