Moody’s obniżył perspektywę Chin

opublikowano: 02-03-2016, 07:43

Agencja Moody’s obniżyła perspektywę długu Chin ze „stabilnej” na „negatywną”, informuje serwis BBC. Instytucja ostrzegła, że konieczne są dodatkowe reformy, by uniknąć obniżenia samego ratingu.

Moody’s stwierdziła, że zmiana perspektywy oparta została o przeświadczenie, że dojdzie do znaczącego spadku siły finansowej Pekinu. Tylko w ciągu minionych 18 miesięcy rezerwy walutowe kraju obniżyły się o 762 mld USD.

Bez wiarygodnych i skutecznych reform, wzrost PKB Chin będzie systematycznie spadał gdyż wysokie zadłużenie będzie coraz większym ciężarem dla całej gospodarki, tłumiąc inwestycje biznesowe. Dodatkowo zauważalne są negatywne zmiany w demografii. Zadłużenie rządu będzie rosło mocniej niż wcześniej oczekiwaliśmy – napisała Moody’s w komunikacie.

Agencja nie zdecydowała się jednak na obniżkę samego ratingu, plasującego się na poziomie Aa3, twierdząc, że ciągle jest jeszcze czas na rozwiązanie obecnych nierówności gospodarczych i wdrożenie reform.

Czas jeszcze jest. Rząd w Pekinie ma jeden z najniższych poziomów zadłużenia w relacji do PKB w porównaniu do innych przedstawicieli rozwijających się rynków. I co najważniejsze, Chiny mają nadwyżkę na rachunku bieżącym, którą mogą wykorzystać do sfinansowania swojej ekspansji – wyjaśnia Moody’s.

Według szacunków agencji, udział zadłużenia rządowego w stosunku do PKB wynosił na koniec 2015 r. około 40,6 proc. 

Decyzja Moody's nie wywołała negatywnej reakcji ze strony inwestorów giełdowych. Parkiet w Szanghaju należy w środę do najmocniejszych w regionie, rosnąc o około 4 proc. 

 

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Tadeusz Stasiuk

Polecane