Morawiecki: Deficyt 'general government' ma wynieść poniżej 3 proc. PKB w 2017 r.

ISBNews
opublikowano: 30-03-2016, 15:30

Rząd nie chce, by Polska ponownie weszła w unijną procedurę nadmiernego deficytu, dlatego stawia sobie jako "bardzo ważny" cel utrzymanie relacji deficytu sektora rządowego i samorządowego (general government) do PKB na poziomie poniżej 3% w 2017 r., poinformował wicepremier i minister rozwoju Mateusz Morawiecki.

"Procedura nadmiernego deficytu jest bardzo ważna. Nie chcemy w nią wpaść z powrotem. Cieszę się, że Ministerstwo Finansów dba o tę granicę 3%. W tym roku deficyt prognozowany jest na poziomie 2,8% i spokojnie jest to do osiągnięcia. Na przyszły rok też ma być poniżej 3%. To jest cel bardzo ważny do osiągnięcia" - powiedział Morawiecki podczas posiedzenia sejmowej Komisji Gospodarki i Rozwoju.

We wczorajszym wywiadzie dla "Rzeczpospolitej" wiceminister finansów Leszek Skiba mówił, że celem fiskalnym na rok 2017 jest deficyt nieprzekraczający progu 3% w relacji do PKB, a na kolejne lata - jego ograniczanie o co najmniej 0,25 pkt proc. rocznie.

Morawiecki zadeklarował także podczas posiedzenia Komisji, że Program 500+ ma być finansowany z luk podatkowych. "Chcemy trzymać się tych ram dotyczących deficytu" - dodał.

Wsparciem w ramach tego programu objętych zostanie 2,7 mln rodzin, które otrzymają 500 zł na 3,7 mln dzieci. Roczny koszt to 22 mld zł, przy czym w 2016 r. będzie to 17 mld zł.

W lutym br. Komisja Europejska prognozowała, że Polska odnotuje deficyt general government w wysokości 2,8% PKB w tym roku wobec 3% PKB deficytu w ub.r. Natomiast na 2017 r. prognozowała przekroczenie unijnego 3-proc. limitu - deficyt ma według niej wynieść 3,4% PKB.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: ISBNews

Polecane