Mordor zmienia oblicze

opublikowano: 05-12-2017, 22:00

Największemu zagłębiu biurowemu w Warszawie wciąż trudno odzyskać dawną chwałę. Z odsieczą ruszają deweloper, miasto i instytucje kultury.

Od kilku lat rynek biurowy w Warszawie rozwija się najszybciej na Woli. Według danych Cushman & Wakefield buduje się tu obecnie 402,5 tys. mkw. biur, tymczasem w tzw. Mordorze, czyli na Służewcu Przemysłowym, który jeszcze do niedawna notował największe zwyżki, jest to 42,5 tys. mkw. Mimo słabszego rozwoju Służewiec nadal jest największą strefą biurową Warszawy, z ponad 1,1 mln mkw. nowoczesnej powierzchni.

Warszawski Mordor nadal kojarzy się przede wszystkim z gęstą zabudową biurową i korkami, jednak postrzeganie tej części miasta może wkrótce się zmienić.
Zobacz więcej

NOWA ODSŁONA:

Warszawski Mordor nadal kojarzy się przede wszystkim z gęstą zabudową biurową i korkami, jednak postrzeganie tej części miasta może wkrótce się zmienić. Marek Wiśniewski

— W ostatnich dwóch latach mogliśmy zaobserwować relatywnie niską liczbę inwestycji oddanych do użytku. Jednak Służewiec Przemysłowy przechodzi obecnie gruntowną modernizację, która ma na celu poprawienie infrastruktury drogowej i komunikacji z innymi dzielnicami. Mają temu służyć takie projekty jak zakończona przebudowa ulicy Wołoskiej, planowane przedłużenie ulicy Suwak czy przebudowa ulicy Marynarskiej, będącej główną arterią łączącą Służewiec z zachodnimi dzielnicami Warszawy — wymienia Jan Szulborski, konsultant w dziale doradztwa i badań rynkowych firmy Cushman & Wakefield. Zdaniem ekspertów, słabym punktem Służewca jest również niewystarczająca jakość planowania przestrzennego.

— Tutejsze biurowce nie tworzą spójnej zabudowy, brakujeteż atrakcyjnej przestrzeni publicznej i ciągów pieszych, poza tym obszar nie ma swojego centrum. Wyraźnie dominuje funkcja biurowa. To wpływa na wizerunek — Służewiec jest postrzegany jako miejsce pracy, a nie jako wielofunkcyjny obszar oferujący możliwości spędzania wolnego czasu — tłumaczy Jan Jakub Zombirt, dyrektor w dziale doradztwa strategicznego JLL.

Wiele wskazuje jednak na to, że charakter tej części miasta będzie się zmieniał. Próbę stworzenia z niej miejsca bardziej przyjaznego ludziom podjął izraelski deweloper Adgar, który przy ulicy Konstruktorskiej wybuduje amfiteatr na 400 osób. Obiekt z przyległymi restauracjami i kawiarniami będzie dostępny dla wszystkich, a program wydarzeń zostanie przygotowany we współpracy z władzami dzielnicy Mokotów, Stowarzyszeniem Lepszy Służewiec i instytucjami kulturalnymi. Amfiteatr zostanie otwarty latem 2018 r.

— Od początku naszej obecności w tej części stolicy — a mamy tu trzy kompleksy biurowe — staramy się wspierać jej rozwój. Dlatego zdecydowaliśmy się również zaangażować w przebudowę ulicy Suwak, tworzymy zielone miejsca spotkań w sąsiedztwie naszych budynków — mówi Eyal Litwin, dyrektor generalny Adgar Poland. Prace nad ulepszeniem Służewca zapowiada także Bogdan Olesiński, burmistrz Dzielnicy Mokotów [Służewiec jest jej częścią — red.].

— Nie jesteśmy w stanie wybudować nowych parków, bo miasto nie ma tu zbyt wielu terenów. Będziemy jednak koncentrowali się na utrzymaniujuż powstałych obszarów zielonych. Poza tym rozbudowujemy okoliczne placówki oświatowe, mocno inwestujemy w zaplecze sportowe, dom kultury. Jeśli będą płynęły wnioski o zmiany w planach zagospodarowania przestrzennego, to oczywiście również jesteśmy na takie zmiany otwarci — zapewnia Bogdan Olesiński.

Według badania przeprowadzonego przez TNS Kantar na zlecenie Adgara, jedną z ważniejszych potrzeb osób pracujących na Służewcu Przemysłowym jest zwiększenie liczby publicznych przestrzeni — aż 46 proc. badanych chciałoby więcej terenów zielonych, a 40 proc. — więcej miejsc związanych z rozrywką. Ponad 33 proc. badanych uznało, że dobrym pomysłem byłoby stworzenie miejsca na wydarzenia artystyczne.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Anna Gołasa

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu