Morgan Stanley: szczyt konsumpcji ropy w Chinach w 2025 roku

opublikowano: 07-03-2019, 12:51

Konsumpcja ropy w Chinach osiągnie szczyt 5-8 lat wcześniej niż oczekiwano, uważają analitycy Morgan Stanley.

Szybszy szczyt konsumpcji w Chinach będzie skutkiem wyjątkowego modelu transportowego kraju. Choć w większości krajów wzrost gospodarczy objawia się w rosnącym popycie na ropę, szybki rozwój rynku aut elektrycznych i kolei wielkich prędkości w Chinach będzie powodował spadek użycia benzyny, twierdzi Morgan Stanley.

- Chiny nie będą już dłużej napędzały globalnego wzrostu popytu na ropę – twierdzi Andy Meng, analityk banku. – Uważamy, że rafinerie i stacje benzynowe to najwięksi potencjalni przegrani. Najwięcej wygrają spółki produkujące akumulatory aut elektrycznych – dodał.  

Inne instytucje nie spodziewają się tak szybkiego szczytu popytu na ropę w Chinach jak Morgan Stanley. Międzynarodowa Agencja Energii spodziewa się wzrostu konsumpcji ropy w Chinach do 2040 roku. Największy chiński koncern naftowy China National Petroleum Corp. wskazywał, że szczyt wykorzystania benzyny w kraju wypadnie w 2030 roku, a popytu na ropę pięć lat później.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Druś, Bloomberg

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy