Morgan Stanley traci zapał do polskich obligacji

Tyle samo czynników wspiera jak i szkodzi polskim obligacjom skarbowym, ocenili w raporcie analitycy banku Morgan Stanley.

Instytucja wycofała się z zalecenia kupowania obligacji złotowych polskiego skarbu, wskazując na ograniczenie prawdopodobieństwa obniżek stóp procentowych oraz ryzyko związane z projektem przewalutowania kredytów frankowych oraz referendum nad wyjściemWielkiej Brytanii z Unii Europejskiej. Według ekonomistów Morgana Stanleya (MS) obecnie tyle samo czynników wspiera co szkodzi polskim obligacjom skarbowym. „Oczekujemy, że w horyzoncie prognozy stopy procentowe pozostaną bez zmian.

W drugim kwartale i w kolejnych okresach wzrost musiałby wypaść znacznie poniżej prognoz, żeby umożliwić obniżkę stóp” — napisali w raporcie specjaliści, wycofując się z zapowiedzi obniżki stóp o 50 pkt. baz., która stanowiłaby dla obligacji wsparcie.

Paradoksalnie analiza techniczna zapowiada narodziny silnego trendu. Od połowy 2015 r. obawy inwestorów przed polityką nowego — jak wówczas oczekiwano — rządu stopniowo rosły, zwiększając zmienność na rynku obligacji 10-letnich, aż ta kulminowała na przełomie roku w okresie najgorętszych sporów o Trybunał Konstytucyjny oraz obniżenia polskiego ratingu przez agencję S&P. Teraz jednak wahania rentowności stopniowo spadają, a ich forma przybrała kształt rzadkiej formacji diamentu.

Zgodnie z zasadami analizy technicznej w diamencie energia do wybicia kumuluje się wraz ze stopniowym zawężaniem zakresu wahań, co najczęściej zapowiada początek silnego trendu. O tym, w którą stronę rentowności podążą w kolejnych miesiącach, zdecyduje kierunek wybicia. Zapowiedzią kolejnej hossy na obligacjach będzie zejście rentowności poniżej wsparcia na wysokości 2,86 proc., zapowiedzią powrotu bessy — ich wyjście powyżej oporu leżącego na wysokości 3,13 proc.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Wierciszewski

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu