Moscovici: eurogrupa zbierze się 20 lipca

DI, PAP
opublikowano: 08-07-2012, 14:37

Po planowanym na poniedziałek spotkaniu ministrów finansów strefy euro eurogrupa po raz kolejny zbierze się 20 lipca, by kontynuować wprowadzanie w życie mechanizmów do walki z kryzysem - ogłosił w niedzielę francuski minister finansów Pierre Moscovici.

Minister mówił, że strefa euro powinna przejść od słów do czynów. Tłumaczył, że chodzi o podjęte na unijnym szczycie z końca czerwca decyzje dotyczącego głównie nadzoru bankowego, którego utworzenie utorowałoby drogę do bezpośredniej rekapitalizacji hiszpańskich banków.

"Bardzo ważne jest, byśmy dali konkretne sygnały na to, że to, co powiedzieliśmy" na unijnym szczycie z 28 i 29 czerwca "zmieni się w czyny" - podkreślił Moscovici w Aix-en-Provence, na południowych wschodzie Francji, gdzie spotkał się z premierem Włoch Mario Montim.

Dodał, że działań oczekują m.in. rynki finansowe. Według ministra już w poniedziałek eurogrupa powinna zacząć przechodzić od słów do czynów.

"Jutro eurogrupa zacznie; w tym miesiącu obędzie się kolejne jej spotkanie, wydaje mi się, że 20 lipca" - dodał Moscovici.

Ministrowie muszą najpierw opracować plan, aby pomóc hiszpańskim bankom. "Ale trzeba pójść dalej" i szybko działać w celu wprowadzenia nadzoru bankowego na poziomie strefy euro - ocenił szef francuskiego resortu finansów.

Zgodnie z postanowieniami ostatniego unijnego szczytu, dopiero gdy powstanie nadzór, możliwa będzie rekapitalizacja zagrożonych banków we Włoszech i Hiszpanii. Pod koniec czerwca w Brukseli przywódcy państw strefy euro uzgodnili, że na pomoc mogą zostać fundusze ratunkowe EFSF i EMS.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: DI, PAP

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Świat / Moscovici: eurogrupa zbierze się 20 lipca