Moscovici: nie będziemy walczyć o Grecję za wszelką cenę

opublikowano: 18-03-2015, 09:51

Unia Europejska nie jest przygotowana do utrzymania Grecji w strefie euro za wszelką cenę, chociaż ewentualny Grexit wyrządziłby wielkie szkody unijnej walucie, ocenia Pierre Moscovici, unijny komisarz ds. gospodarczych i walutowych.

Eurogrupa ma zdecydowaną wolę utrzymania Grecji w strefie euro. Wypadki finansowe mogą się zdarzyć. Naszym zadaniem nie jest jednak, jak to zorganizować, ale by zapobiec – powiedział francuski oficjel w wywiadzie dla niemieckiego dziennik Die Welt.

Pierre Moscovici
Bloomberg

Moscovici dodaje, że „… Unia nie będzie utrzymać Grecji w Eurolandzie na siłę i za wszelką cenę, ale na ściśle określonych warunkach, które będą do przyjęcia dla obu stron”.

Ewentualna pomoc w ramach trzeciego pakietu ratunkowego musi wyglądać inaczej poprzednie – podkreśla Moscovici.

Oficjel wyjaśnia, że strefa euro jest w lepszej sytuacji niż przed dwoma laty, jednak – jak ostrzega – opuszczenie jej przez Grecję nadal oznaczać może ogromne szkody polityczne i walutowe. 

Wszyscy w Europie jesteśmy chyba zgodni co do tego, że Grexit byłby katastrofą – dla greckiej gospodarki, ale także dla całej strefy euro” – powiedział Moscovici. 

Grecja ryzykuje wyczerpaniem środków pieniężnych w ciągu kilku tygodni, ale je partnerzy w UE, rozgniewani ognistą retoryką nowego rządu w Atenach odnośnie międzynarodowego wsparcia, zamrozili pomoc finansowej do czasu, aż Grecja udowodni, że wprowadza w życie „narzucone” przez KE i MFW reformy.

 

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Tadeusz Stasiuk

Polecane