Moskwa wykorzysta AI do inwigilacji

AR
opublikowano: 28-09-2017, 15:53
aktualizacja: 28-09-2017, 15:56

Władze rosyjskiej stolicy wdrażają do miejskiej sieci monitoringu innowacyjną technologię rozpoznawania twarzy – informuje Bloomberg.

Sztuczna inteligencja (AI) pomoże sprawniej inwigilować mieszkańców i wszystkie osoby poruszające się po ulicach Moskwy. Nowy system, wdrażany przez miasto i opracowany przez rosyjski startup N-Tech.Lab, ma usprawnić pracę policji i pomóc w identyfikacji przestępców. Pozwala na odnalezienie cyfrowego wizerunku twarzy każdej osoby zarejestrowanej przez rosyjskie Ministerstwo Spraw Wewnętrznych w nagraniach z miejskiego monitoringu. Podobno, dwumiesięczne testy systemu pozwoliły na ujęcie 6 przestępców z listy poszukiwanych przez państwo.

Moskwa
Zobacz więcej

Moskwa Fot. Bloomberg

Moskiewski system monitoringu ulic, który liczy 170 tys. kamer, uważany jest za największy na świecie. Od 2012 roku wszystkie nagrania z tych kamer (z transmisją na żywo) były przechowywane tylko przez 5 dni, aby nie blokować miejsca na kolejne nagrania. Jednocześnie mogło być przechowywanych 20 mln godzin nagrania. 

– Szybko przekonaliśmy się, że nasi oficerowie policyjni nie są w stanie śledzić takiej ilości danych. Potrzebowaliśmy sztucznej inteligencji, która pomogłaby znaleźć wśród nich dokładanie to, czego szukamy – mówi  Artem Ermolaew, szef departamentu technologii informacyjnych w Moskwie. 

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: AR

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu