Czytasz dzięki

Most na Szkarpawie odetnie port w Elblągu - prasa

Polska Agencja Prasowa SA
opublikowano: 22-08-2005, 08:34

Wznoszony właśnie most zwodzony na Szkarpawie ma szansę przejść do historii największych budowlanych wpadek. Samochody przejadą po nim bez problemu, ale odetnie większym statkom drogę do elbląskiego portu - zapowiada "Gazeta Olsztyńska".

Wznoszony właśnie most zwodzony na Szkarpawie ma szansę przejść do historii największych budowlanych wpadek. Samochody przejadą po nim bez problemu, ale odetnie większym statkom drogę do elbląskiego portu - zapowiada "Gazeta Olsztyńska".

Dostęp do elbląskiego portu jest możliwy tylko przez Cieśninę Pilawską lub szlakiem śródlądowym - przez rzekę Szkarpawę. Cieśnina nadal jest niedostępna dla statków bander "trzecich", a i kapitanowie polskich statków mają trudności z poruszaniem się tą drogą. W tej sytuacji Szkarpawa jest jedynym ogólnie dostępnym szlakiem wodnym, łączącym Morze Bałtyckie z portami Zalewu Wiślanego i Elblągiem - opisuje dziennik.

Drewnicę z Żuławkami (powiat nowodworski) łączy przerzucony przez Szkarpawę most pontonowy. Nieco dalej budowany jest most zwodzony. Jak mówi Mirosław Molski, starosta nowodworski, ta inwestycja to "być, albo nie być" dla tych terenów.

"Remont mostu pontonowego kosztowałby ok. 5 mln zł. Czy jest sens ładowania takich pieniędzy w kupę złomu?" - pyta starosta. "Tymczasem na budowę nowego mostu aż w 75 procentach łoży Unia".

Poważne wątpliwości budzi jednak konstrukcja mostu. Nowa przeprawa budowana jest ukośnie do nurtu rzeki. Dlaczego? Prawdopodobnie ze względów oszczędnościowych: powstaje w ciągu już istniejących dróg. Prześwit w moście ma mieć 12,5 metra. "Wyobraźmy sobie teraz pływającego do nas z turystami +Fryderyka Chopina+ o szerokości 11,4 m i długości 84 m, wpływającego w ten prześwit" - mówi "Gazecie Olsztyńskiej" Julian Kołtoński, dyrektor Zarządu Portu Morskiego w Elblągu. "Wypływając z niego, statek uderzyłby prosto w brzeg!"

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Polska Agencja Prasowa SA

Polecane