Mostostal Chojnice: kurs na stocznię i giełdę

Katarzyna Kapczyńska
opublikowano: 20-06-2008, 00:00

Spółka chce na początku 2009 r. zebrać z parkietu 200 mln zł. Obiecuje, że nie na zakup szczecińskiej stoczni.

Spółka chce na początku 2009 r. zebrać z parkietu 200 mln zł. Obiecuje, że nie na zakup szczecińskiej stoczni.

Mostostal Chojnice z grupy stalowego dystrybutora KEM to jeden z potencjalnych inwestorów dla Stoczni Szczecińskiej Nowej (SSN). Spółka prowadzi rozmowy o przejęciu zachodniopomorskiej firmy i jednocześnie przygotowuje się do wejścia na giełdzie.

— Chcemy zadebiutować na początku przyszłego roku. Zamierzamy uzyskać 200 mln zł na inwestycje — mówi Marcin Garus, prezes Mostostalu Chojnice.

Spółka jest silnym graczem w branży konstrukcji stalowych mostów, wiaduktów, konstrukcji rurowych, wież, masztów i suwnic. Dostarcza też wyposażenie statków.

Pięć lat temu Mostostal po raz pierwszy dostarczył konstrukcje dla platform wiertniczych na norweskim szelfie i od tej pory działa w tzw. przemyśle off-shore, czyli górnictwie morskim.

Partnerzy z miliardem

Marcin Garus zapewnia, że pieniądze od inwestorów giełdowych nie pójdą na kupno szczecińskiej stoczni.

— Sami nie jesteśmy wystarczająco silni, ale współpracujemy z zagranicznymi partnerami, których obroty przekraczają miliard euro — informuje Marcin Garus.

Mostostal podzieli się z nimi zadaniami.

— My wnosimy kontakty i wiedzę o rynku, zaplecze techniczne i wykwalifikowaną załogę oraz doświadczenie, a inwestorzy zagraniczni kapitał, know-how i produkt, który byłby w stoczni wykonywany — dodaje Marcin Garus.

Nie chce ujawnić ani nazw partnerów, ani szczegółów planu dla stoczni. Można jednak przypuszczać, że w grę wchodzi alians ze skandynawskimi inwestorami, którzy daliby jej szansę wejścia na rynek off-shore.

Reanimacja po operacji

Pytanie tylko, czy szczeciński zakład dotrwa do prywatyzacji. Będzie to możliwe, jeśli dziś zapadnie decyzja o konwersji na akcje 160 mln zł pożyczek Agencji Rozwoju Przemysłu i Korporacji Polskie Stocznie. Operacja jest konieczna, bo stocznia ma ujemne kapitały własne. Najpóźniej na początku lipca SSN ma też dostać od państwa 60 mln zł na płace dla załogi i wydatki bieżące.

Silny właściciel

Mostostal Chojnice nie podaje wyników finansowych. Znane są natomiast obroty jego właściciela. Według rankingu Polskiej Unii Dystrybutorów Stali ubiegłoroczne obroty samego KEM przekroczyły 260 mln zł, co dało mu 17. miejsce wśród dystrybutorów stali. Cała grupa KEM ma — jak wynika z danych z jej strony internetowej — blisko 600 mln zł sprzedaży.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Katarzyna Kapczyńska

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu