Mostostal Export porządkuje holding

Artur A. Adamski
20-10-1998, 00:00

Mostostal Export porządkuje holding

SPRZEDAĆ SŁABE: Zdaniem Michała Skipietrowa, prezesa Mostostalu Export, receptą na polepszenie kondycji holdingu będzie pozbycie się części nierentownych firm. fot. Borys Skrzyński

Mostostal Export, warszawski holding budowlany składa się obecnie z 20 firm, z czego siedem jest upublicznionych.

DUŻE rozdrobnienie, czyli dywyrsyfkacja jest jednym z głównych zarzutów, jaki stawiają spółce inwestorzy.

FIRMA jest zbyt rozdrobniona i jak na razie nie widać w działaniach zarządu determinacji w porządkowaniu grupy — uważa Andrzej Knigawka, analityk CA IB Securities.

MYŚLIMY o uproszczeniu struktury naszego holdingu. Polegało to będzie na sprzedaży lub szukaniu inwestora branżowego dla części firm niebudowlanych i mało rentownych. Naturalnie spółki niebudowlane, ale przynoszące zyski, pozostaną w strukturze naszej grupy — wyjaśnia Michał Skipietrow, prezes Mostostalu Export.

PONIEWAŻ większość firm nie- budowlanych nie przynosi dochodu, Mostostal powołał do życia w połowie ubiegłego roku spółkę Alfa Company, która miałaby się zająć odpowiednią restrukturyzacją i zarządzaniem tymi spółkami. Do tej pory jedynym udziałowcem Alfa jest sam założyciel, który cały czas poszukuje partnera do spółki, mogącego zaoferować know-how oraz pieniądze.

PO SZEŚCIU miesiącach tego roku udział w przychodach holdingu z działalności budowlanej wynosi 77,5 proc.

PLANUJEMY zwiększanie udziału branży budowlanej w przychodach. Docelowo powinna ona wynosić 80-83 proc. — mówi prezes Skipietrow.

ANDRZEJ Knigawka podaje trzy główne przyczyny znacznego spadku cen akcji Mostostalu.

KURS spadł, gdyż jest zbyt mała przejrzystość operacji holdingu. Poza tym do tej pory nie zostały wyemitowane obligacje, które miały wspomóc projekty developerskie — tłumaczy analityk CA IB. Pierwotnie emisję planowano na początku 1997 r.

TRZECIM powodem spadków są gorsze niż przed rokiem wyniki finansowe. Stało się tak, gdyż w ubiegłym roku zysk został powiększony o sprzedaż nieruchomości oraz dywidendy ze spółek zależnych. Oprócz tego duży udział w zyskach mają odpisy rezerwy z konsolidacji, przez co są to faktycznie zyski papierowe (nie ma rzeczywistego wpływu gotówki do kasy).

SPADEK zysku netto spowodowany został m.in. inwestycjami w projekty developerskie. Łącznie pochłonęły one na koniec czerwca 59 mln zł. Gdyby środków tych nie inwestować, zysk byłby wyższy o 6-7 mln zł. Po realizacji projektów developerskich, pieniądze te przyniosą większe zyski — twierdzi prezes Skipietrow.

DO SPADKÓW kursu przyczynił się też odbiór wizerunku spółki przez inwestorów zagranicznych.

JESZCZE trzy-cztery lata temu firma, obok np. Elektrimu, zaliczana była do pierwszoligowych. Teraz, inwestorzy analizując spółki budowlane interesują się Mostostalem w drugiej, trzeciej kolejności — konkluduje analityk CA IB.

NIECO inaczej postrzega sytuację szef warszawskiego przedsiębiorstwa.

SPADAJĄCY na giełdzie kurs ma kilka źródeł. Giełdowa dekoniunktura dotknęła w szczególności branżę budowlaną, a z tych firm najpoważniejsze spadki zanotowały te, które były kupowane przez inwestorów zagranicznych. Poza tym nasi akcjonariusze liczyli chyba na większy zysk — kończy Michał Skipietrow.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Artur A. Adamski

Najważniejsze dzisiaj

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Mostostal Export porządkuje holding