Mostostal Export stawia na eksport i spadek kosztów

Reuters
opublikowano: 28-01-2002, 13:28

Paweł Florkiewicz WARSZAWA (Reuters) - Planowany na ten rok spadek przychodów z działalności deweloperskiej Mostostal Export chce zrekomensować wzrostem eksportu, a także angażowaniem się na przykład w budownictwo komunikacyjne, powiedział w poniedziałek prezes spółki, Michał Skipietrow. Budowa mieszkań miała być jednym z filarów Mostostalu. Jednak niesprzyjające czynniki,

Paweł Florkiewicz

WARSZAWA (Reuters) - Planowany na ten rok spadek przychodów z działalności deweloperskiej Mostostal Export chce zrekomensować wzrostem eksportu, a także angażowaniem się na przykład w budownictwo komunikacyjne, powiedział w poniedziałek prezes spółki, Michał Skipietrow.

Budowa mieszkań miała być jednym z filarów Mostostalu. Jednak niesprzyjające czynniki, w tym osłabienie tempa wzrostu gospodarczego, a co za tym idzie mniejszy popyt na mieszkania spowodowały, że spółka sprzedawała ich mniej niż zakładała.

Również wprowadzenie przez rząd 7-procentowej stawki podaku VAT od tego roku ogranicza popyt.

Jak powiedział Skietrow, wszystkie te niekorzystne czynniki spowodowały także, iż klienci chętniej kupują obecnie mieszkania już gotowe, czego skutkiem jest spadek finansowania budowy środkami przyszłych lokatorów.

"Zmniejsza się sprzedaż współfinansowana przez klientów w trakcie budowy. Wcześniej około 50 procent mieszkań było sprzedawanych w trakcie budowy. Teraz będzie to 35 procent, czyli 15 procent mniej środków otrzymamy od klientów" - powiedział na potkaniu z dziennikarzami Skipietrow.

Z tego powodu Mostostal bedzie musiał zwiększyć do 30 procent z poprzednich 20 procent swe bezpośrednie zaangażowanie.

Skipietrow dodał, że w tym roku Mostostal Export chce sprzedać około 370 mieszkań wobec 427 do końca grudnia 2001. Łącznie plan sprzedaży zakładał, iż spółka znajdzie nabywców dla nieco ponad jednego tysiąca lokali.

"Tak więc 20 procent wybudowanych mieszkań w tym roku nie będzie sprzedanych" - prognozuje Skipietrow.

Mostostal zakłada, że w 2001 roku przychody z projektów developerskich będą stanowić 31 procent przychodów ze sprzedaży spółki. Jednak założenie to się spełni, gdy Mostostalowi uda się uzyskać ze sprzedaży mieszkań 69 milionów złotych.

Skipietrow powiedział, że spadek przychodów z działalności deweloperskiej spółka będzie chciała zrekompensować między innymi rozszerzeniem działalności eksportowej.

"Wracamy do korzeni. W tej chwili mamy portfel zamówień na ten rok wypełniony w wysokości 35 milionów złotych. Spodziewamy się, że (w całym 2002 roku) sprzedamy na eksport za 60 milionów złotych" - dodał.

Spółka planuje także pozyskać kontrakty na realizacje obiektów dla NATO.

"Startujemy w przetargach na obiekty dla NATO w Niemczech i Anglii. Jesteśmy też w trakcie uzyskiwania odpowiednich certyfikatów w Polsce" - powiedział prezes.

Dodał, że Mostostal zaangażuje się w realizację pojektów komunikacyjnych, na przykład w budownictwo kolejowe.

"Na rynku jest głód zamówień i nikt już nie wybrzydza" - powiedział Skipietrow.

Środków na dalszą działalność, między innymi deweloperską, może dostarczyć Mostostalowi sprzedaż atrakcyjnej działki na warszawskim Powiślu. Na początku stycznia firma zależna od Mostostalu sprzedała za 7,5 miliona euro część tej działki.

Jak powiedział Skipietrow, na potencjalnego nabywcę czeka jeszcze około ośmiu tysięcy metrów kwadratowych.

"Są potencjalni nabywcy, którzy składają oferty, aby inwestycję realizować wspólnie lub też oferty kupna. Wszystkie bierzemy pod uwagę. Sprzedaż tych aktywów pozwoliłaby na finansowanie innych projektów" - powiedział prezes Mostostalu.

W 2002 BĘDZIE LEPIEJ

Jego zdaniem obecny rok powinien być dla Mostostalu lepszy. Wynika to z tego, iż spółka będzie miała już niższe koszty finansowe. Skipietrow liczy też, że obniży je także planowany na ten rok spadek stóp procentowych.

"W ubiegłym roku dokonaliśmy sporej restrukturyzacji w grupie. Odeszło z niej prawie 2000 osob. Dokonaliśmy zmian w organizacji i zarządzaniu, co może się odbić na planach na ten rok. Koszty zarządu i sprzedaży są niższe o ponad 20 milionów złotych" - powiedział.

Na ten rok planowane są dalsze spadki zatrudnienia, w grupie budowlanej o 350 osob, a w należacej do Mostostalu Delii o 50 osób. Na koniec ubiegłego roku wynosiło ono odpowiednio 3189 i 1481 pracowników.

Skietrow nie chciał powiedzieć, jakich wyników finansowych kierowana przez niego spółka spodziewa się w tym roku.

"Prognozę podamy w drugiej połowie lutego" - zapowiedział.

Szef Mostostalu nie chciał także ujawnić, czy firma wykonała plan finansowy założony na rok ubiegły. Według skorygowanej prognozy zysk netto Mostostalu w 2001 roku miał wynieść 13 milionów złotych. Realizacja tego wyniku zależy od wysokości rezerw, jakie Mostostal będzie musiał tworzyć.

"Rezerwa wynosi 20 milionów złotych. Pytanie, czy jest rezerwą wystarczającą. Prowadzimy na ten temat rozmowy z naszym audytorem" - powiedział Skipietrow. Rezerwy dotyczą utraty wartości spółek zależnych.

DELIA DALEJ NA SPRZEDAŻ

Prezes Skietrow liczy, iż po wycofaniu z publicznego obrotu należącej do Mostostalu Delii, łatwiej będzie sprzedać samą firmę, wchodzące w jej skład spółki lub też części zbędnego majątku.

Pod koniec lutego odbędzie NWZA Delii, podczas którego ma zapaść decyzja o jej wycofaniu z giełdy, a poniedziałek jest ostatnim dniem, w którym inwestorzy mogą sprzedać akcje tej spółki w ramach ogłoszonego przez Mostostal wezwania.

"Najlepsze byłoby znalezienie dla poszczególnych spółek grupy Delia inwestorów branżowych, ale kierując się bieżącą sytuacją oferujemy i prowadzimy rozmowy na temat poszczególnych aktywów" - powiedział Skipietrow.

((Reuters Serwis Polski, tel +48 22 653 9700, fax +48 22 653 9780, warsaw.newsroom@reuters.com))

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Reuters

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Kariera / Mostostal Export stawia na eksport i spadek kosztów