Mostostal Płock wystąpi o odszkodowanie za zerwanie kontraktu na most

25-08-2004, 15:27

Jeżeli nie dojdzie do porozumienia w sprawie kontraktu na budowę nowego mostu przez Wisłę w tym mieście, to Mostostal Płock wystąpi wobec Płockiego Przedsiębiorstwa Robót Mostowych SA - Mosty Płockie o odszkodowanie na co najmniej kilka milionów złotych, wynikające z odstąpienia od umowy z winy zamawiającego - zapowiedział w środę prezes płockiego Mostostalu Wiktor Guzek.

Sprawa dotyczy wycofania się Mostostalu Płock z budowy nowej przeprawy mostowej, czego powodem jest spór firmy z Mostami Płockimi, które domagają się od podwykonawcy inwestycji ponad 190 mln zł kary za rzekomą zwłokę w realizacji kontraktu. Mostostal Płock odpiera zarzuty, twierdząc, że kontrakt realizowany był w terminie.

"W Mostostalu trwa obecnie inwentaryzacja produkcji, tej zakończonej i tej w toku, a także szacowanie strat i szacowanie przyszłych kosztów, wynikających na przykład ze składowania części wykonanej produkcji. Ten proces potrwa kilka tygodni. Po zakończeniu inwentaryzacji wystawimy Mostom Płockim notę obciążeniową, zawierającą procent kar od wartości kontraktu oraz pozostałe elementy kosztów. Na pewno to będzie kwota powyżej 5 mln zł" - powiedział prezes Guzek.

Jednocześnie zadeklarował, że Mostostal Płock jest cały czas "gotowy do poważnych rozmów z Mostami Płockimi" na temat wznowienia produkcji w ramach zawartego wcześniej kontraktu. Zapewnił, że wycofanie się z kontraktu, ze względu na posiadane środki własne nie zagraża spółce.

W środę prezes Płockiego Przedsiębiorstwa Robót Mostowych SA - Mosty Płockie był nieuchwytny. W jego sekretariacie poinformowano PAP, iż ciągle przebywa w delegacji i nikt inny poza nim nie może udzielić informacji na temat sporu z Mostostalem Płock.

Spór o kontrakt na budowę nowego mostu w Płocku rozpoczął się, gdy Mostostal Płock złożył do sądu wniosek wobec Mostów Płockich o dopłaty do cen zawartych w kontrakcie - z uwagi na wzrost cen stali. Z kolei Mosty Płockie wniosły sądowy pozew o zapłatę przez Mostostal Płock kary za rzekomą zwłokę w realizacji kontraktu na konstrukcję stalową mostu.

Pełnomocnik prezydenta Płocka ds. budowy nowej przeprawy mostowej przez Wisłę Andrzej Hancyk zapewnił, że wycofanie się Mostostalu Płock z inwestycji nie wpłynie na jej opóźnienie.

Jednak zdaniem prezesa Guzka, odstąpienie od kontraktu może przedłużyć całą inwestycję o co najmniej pół roku i podnieść jej koszty o blisko 8 mln zł - w przypadku znalezienia innego podwykonawcy i przeniesienia części produkcji na okres jesienno-zimowy.

W 2002 roku Mostostal Płock SA podpisał kontrakt z Płockim Przedsiębiorstwem Robót Mostowych SA - Mosty Płockie, warty 35,7 mln zł netto, na wykonanie około 8 tys. ton konstrukcji stalowych do budowanego nowego mostu przez Wisłę w tym mieście. Kontrakt dotyczył m.in. wykonania konstrukcji stalowej przeprawy w części dojazdowej i nurtowej mostu, a także montaż części dojazdowej od strony lewego brzegu rzeki.

Następnie zamówienie to obniżono do 7 tys. ton stali o wartości 32 mln zł. Do momentu wycofania się z kontraktu płocki Mostostal wykonał ponad połowę zamówienia na sumę około 21 mln zł.

W skład konsorcjum, które od sierpnia 2002 roku buduje w Płocku drugi most przez Wisłę wchodzą Płockie Przedsiębiorstwo Robót Mostowych SA - Mosty Płockie i Przedsiębiorstwo Robót Mostowych Mosty-Łódź SA. Inwestycja kosztować będzie około 175 mln zł. Termin jej realizacji wyznaczono na 2005 rok.

Nowy most o konstrukcji wantowej wsparty zostanie na masztach. Posiadał będzie 15 przęseł o łącznej długości 1,2 km i dwie jezdnie o szerokości 27,5 m. Projekt ten opracował jugosłowiański zespół architektów kierowany przez prof. Nikola Hajdina z Belgradu, który został wybrany w 1997 r. w drodze ogłoszonego wówczas konkursu.

Płock ma obecnie jeden most drogowo-kolejowy przez Wisłę, wybudowany w okresie międzywojennym. Na dobę korzysta z niego 24 do 25 tys. pojazdów, w tym TIR-y oraz autocysterny z ładunkami niebezpiecznymi, a także zestawy pociągów towarowych.

mb/ pwd/ kaj

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Mostostal Płock wystąpi o odszkodowanie za zerwanie kontraktu na most