Motorola zainwestuje 72 mln zł

Katarzyna Jaźwińska
opublikowano: 28-06-1999, 00:00

Motorola zainwestuje 72 mln zł

W Krakowskim Parku Technologicznym Motorola zainwestuje w pierwszym etapie 18 mln USD (72 mln zł), docelowo zaś 100 mln USD (400 mln zł). Będzie to jednak wymagać dodatkowych zezwoleń.

Do 2000 roku Motorola, amerykański koncern z branży telekomunikacyjnej, przeniesie swoje centrum oprogramowania z terenów należących do Uniwersytetu Jagiellońskiego do nowego budynku w Krakowskim Parku Technologicznym.

— Szacujemy, że w pierwszym etapie zainwestujemy 18 mln USD (72 mln zł) — mówi Ryszard Łada, szef oddziału Motoroli w Polsce.

Motorola zamierzała rozpocząć tę inwestycję wiosną ubiegłego roku. Wstrzymała się jednak z decyzją do czasu zmiany rozporządzenia, umożliwiającego firmom wchodzącym do technoparków zaliczanie środków przeznaczanych na budowę obiektów i zakup licencji i patentów jako wydatków inwestycyjnych. Zostało ono zmienione dopiero na początku tego roku.

Szybka decyzja

Krzysztof Krzysztofiak, prezes KPT, liczy, że docelowe inwestycje Motoroli w KPT wzrosną do 100 mln USD (400 mln zł).

— Dalsze nakłady koncern planuje jednak na późniejszy okres, a technopark będzie mógł wydawać preferencyjne zezwolenia jedynie przez18 miesięcy. Motorola musi więc przejść od deklaracji do realizacji i podjąć decyzję — mówi Krzysztof Krzysztofiak.

— Przygotowujemy niezbędne dokumenty, by otrzymać zezwolenie na wejście do technoparku. Mamy w Krakowie bardzo duże plany inwestycyjne, ale na razie trudno powiedzieć, jak będzie z etapami wydawania zezwoleń. Być może, że od razu przedstawimy niezbędną dokumentację także na inne inwestycje — mówi Ryszard Łada.

Kolejnym przedsięwzięciem Motoroli w krakowskim technoparku będzie budowa fabryki testowania mikroprocesorów.

3 x strategiczny

Szef Krakowskiego Parku Technologicznego uważa, że strefa potrzebuje trzech inwestorów strategicznych. Jednym z nich ma być Motorola, drugim Donnelley, amerykański koncern poligraficzny. Krzysztof Krzysztofiak liczy, że w najbliższym czasie pojawi się w technoparku jeszcze jeden duży inwestor. Na razie do technoparku weszły tylko firmy komputerowe AMK i ComArch, które zdecydowały się wydać w strefie 30 mln zł.

Spółki inwestujące w KPT co najmniej 2 mln euro (8 mln zł) przez 6 lat nie płacą podatku dochodowego.

SIŁA SPOKOJU: Na pewno otrzymamy zezwolenia na wszystkie planowane inwestycje w krakowskim technoparku, niezależnie od terminu ich realizacji — mówi Ryszard Łada, szef oddziału Motoroli w Polsce. fot. Borys Skrzyński

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Katarzyna Jaźwińska

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Prawo / Motorola zainwestuje 72 mln zł