Możliwa kolejna podwyżka stóp procentowych

Katarzyna Łasica
opublikowano: 18-05-2006, 00:00

Wyższa inflacja w USA może oznaczać kolejną podwyżkę stóp procentowych, a dla Polski — odpływ inwestorów zagranicznych. Choć nie musi.

Wczorajsze dane o kwietniowej inflacji w Stanach Zjednoczonych przewyższyły nieco oczekiwania analityków. Departament Pracy podał, że ceny w USA wzrosły w kwietniu o 0,6 proc. w porównaniu z marcem, czyli o 0,1 punktu procentowego więcej, niż oczekiwali analitycy. O 0,1 punktu procentowego wyższa od oczekiwanej była również w tym miesiącu inflacja bazowa (nie uwzględniająca zmian cen żywności i energii), która wyniosła 0,3 proc. (tyle samo, co przed miesiącem).

Na reakcje inwestorów nie trzeba było długo czekać — po publikacji danych kurs USD/EUR zaczął spadać. Ekonomiści nie są jednak zgodni, co do wpływu wczorajszych danych na decyzję Fed w sprawie stóp procentowych, które pozostają w USA na poziomie 5 proc.

Według Tomasza Kurkowskiego, analityka Banku Handlowego (BH), jeśli z rynków nie napłyną jednoznaczne informacje, 29 czerwca amerykański bank centralny po raz pierwszy od siedemnastu miesięcy może nie zdecydować się na podwyżkę stóp procentowych.

— Fed przyznał ostatnio, że dane dochodzące z rynku są niejednoznaczne — zauważa analityk BH.

Polski rynek obligacji zareagował jednak spadkiem na wieść o wyższej inflacji za oceanem. Inwestorzy są przekonani, że groźba kolejnych podwyżek stóp w Stanach jest w związku z ostatnimi danymi bardziej realna. Straciły także waluty naszego regionu, w tym złoty. Część ekonomistów jest zdania, że wczorajsze dane będą wystarczającym argumentem, by Fed kolejny raz z rzędu podniósł stopy procentowe.

— Większa inflacja oznacza, że kolejna podwyżka jest możliwa. To powoduje, że inwestorzy zagraniczni powracają do bardziej rentownych obligacji amerykańskich i pozbywają się mniej rentownych i bardziej ryzykownych obligacji rynków wschodzących, w tym Polski — mówi Marek Węgrzanowski, analityk X-Trade Brokers.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Katarzyna Łasica

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu