Możliwość wprowadzenia pasma wahań osłabiła złotego

Softbank S.A.
05-12-2002, 16:55

Godzina 16.53 (Reuters) - Złoty spadł w czwartek po południu i przekroczył barierę 4,0 złotych zarówno za dolara jak i za euro po tym jak bank centralny opublikował komunikat, który zwiększył obawy, że wprowadzenie szerokiego pasma wahań kursu złotego mogłoby nastąpić przed wejściem do systemu ERM-2.

W komunikacie NBP poinformował, że nie wyklucza możliwości wprowadzenia szerokiego pasma wahań kursu złotego. Jednak nie podał, kiedy to miałoby nastąpić. Jednak członek Rady Polityki Pieniężnej Grzegorz Wójtowicz wykluczył wprowadzenie pasma wahań złotego przed wejściem do systemu ERM-2.

Narodowy Bank Polski (NBP) podał też, że z zadowoleniem przyjął czwartkową propozycję Ministerstwa Finansów dotyczącą skupu walut z rynku w 2003 roku i uznał to za zgodne z wcześniejszymi sugestiami Rady Polityki Pieniężnej (RPP).

Złoty spadł zarówno do dolara jak i euro o około jedną trzecią procentu zanim komentrze Wójtowicza uspokoiły nieco rynek i złoty zaczął odrabiać straty.

Dolara wyceniano na 4,0033 złotego, a euro na 4,0067 złotego.

Wcześniej wiceminister finansów powiedział, że chciałby osłabienia złotego przed wejściem do systemu ERM-2, do którego polska waluta ma trafić po wstąpieniu do Unii Europejskiej w maju 2004 roku.

((Reuters Serwis Polski, tel +48 22 653 9700, fax +48 22 653 9780, warsaw.newsroom@reuters.com))

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Softbank S.A.

Najważniejsze dzisiaj

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Gospodarka / Możliwość wprowadzenia pasma wahań osłabiła złotego