Możliwy wzrost po fiasku szczytu G20

Noble Securities
opublikowano: 25-10-2010, 09:12

Opinie, co do efektów szczytu G20 są rzecz jasna podzielone, ale wystarczy rzut oka na giełdy azjatyckie, żeby domyśleć się, co na temat wymiany zdań przez polityków myślą rynki.

Shanghai Composite rośnie dziś o 2 proc. (8:20), natomiast Nikkei spada o 0,3 proc., ponieważ inwestorzy są przekonani, że deklaracja o powstrzymywaniu się przez członków G20 od interwencji walutowych jest czczą gadaniną sankcjonującą stan obecny. Co oznacza utrzymanie yuana na nienaturalnie niskim poziomie i dalsze kroki USA w celu osłabienia dolara. Już dziś dolar spadł do kolejnego 15-letniego minimum wobec jena. W reakcji giełda w Tokio zanotowała spadek, i to pomimo świetnych danych o wzroście eksportu i nadwyżki handlowej. Japoński eksport wzrósł we wrześniu o 14,4 proc. (oczekiwano 9,6 proc.). Ale przy tak silnym jenie, inwestorzy muszą zadawać sobie pytanie o opłacalność tej produkcji. Odpowiedź widoczna jest w notowaniach.
Z kolei dla pozostałych giełd azjatyckich dane z Japonii są potwierdzeniem odradzającej się gospodarki globalnej (bo popyt musiał wzrosnąć, aby mógł rosnąć eksport). Stąd silna zwyżka w Szanghaju i o połowę mniejsza w Korei.
 
Jak ta sytuacja przełoży się na Europę? Zapewne tak jak do tej pory - wzrostem bez większego entuzjazmu. Zwłaszcza kraje strefy euro mogą mieć dość osłabiania się dolara i biernej postawy ECB. Ale dziś raczej nie będzie to problemem - giełdy umacniały się także przy wcześniejszym wzroście euro.
U nas pierwsze skrzypce może grać KGHM. Notowania miedzi - za sprawą słabego dolara - rosną do najwyższego poziomu od 27 miesięcy. Prasa donosi, że spółka będzie miała w przyszłym roku aż 8 mld zł do dyspozycji i chciałaby wydać te pieniądze na inwestycje, a nie na dywidendę. Jednak główny akcjonariusz (skarb państwa) może mieć inne plany dotyczące tych pieniędzy.
Inwestorzy mogą też koncentrować swoją uwagę na TVN i Millennium, które we wtorek rozpoczną krajowy sezon publikacji wyników kwartalnych. Analitycy są dobrej myśli. Również Enea może wzbudzać zainteresowanie, ponieważ zwycięzca przetargu na większościowy pakiet akcji będzie musiał przeprowadzić wezwanie na 100 proc. akcji. Inwestorzy liczą na premię.
O 10-tej dane o sprzedaży detalicznej opublikuje GUS. Spółki handlowe już wcześniej przyznały, że III kwartał nie był rewelacyjny w ich wykonaniu, zatem dane nie powinny mieć większego wpływu na notowania.

Emil Szweda, Noble Securities

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Noble Securities

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Świat / Możliwy wzrost po fiasku szczytu G20