Można już łowić dorsza na Morzu Północnym

Marek Druś, theguardian.com
aktualizacja: 19-07-2017, 12:15

Podjęte przez ostatnie lata działania pozwoliły odbudować populację dorsza w Morzu Północnym do stopnia, który pozwala na wznowienie jego połowów, donosi The Guardian.

Marine Stewardship Council ogłosił w środę, że zasoby dorsza na Morzu Północnym osiągnęły stan zrównoważony. Organizacja przyznała certyfikat potrzebny do wznowienia połowów.

Zobacz więcej

youtube.com

Zasoby dorsza w Morzu Północnym były niegdyś jednymi z największych na świecie. Od początku lat 70. ubiegłego wieku do 2006 roku spadły jednak o 84 proc. Niebezpiecznie zbliżyły się do katastrofalnego stanu, podobnego do tego z wczesnych lat 90. ubiegłego wieku w Grand Banks, obszarze płytkich wód na północnym Atlantyku u wybrzeży Kanady.

Podjęte działania, m.in. redukcja liczby kutrów, zakaz połowów w obszarach, gdzie przebywają młode dorsze, czy nakaz stosowania większych oczek w sieciach, pozwolił zwiększyć czterokrotnie zasoby dorsza w Morzu Północnym od 2006 roku, wynika z trwającego 18 miesięcy badania przeprowadzonego przez Marine Stewardship Council.

Dla Wielkiej Brytanii oznacza to powrót krajowego dorsza na rynek. Dotychczas ok. 90 proc. było importowane, głównie z Islandii, Norwegii i Rosji, pisze The Guardian.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Druś, theguardian.com

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Branża spożywcza / Można już łowić dorsza na Morzu Północnym