MR: brakuje 650 tys. mieszkań

Resort zaprezentował raport o bolączkach mieszkaniówki. Rozwiązania już ma, ale ogłosi je później.

W latach 2011-19 liczba oddanych do użytku mieszkań wzrosła w Polsce o 58 proc. Rok 2019 był pod tym względem rekordowy. Wciąż jednak zmagamy się z deficytem mieszkaniowym, który na koniec 2019 r. wyniósł 650 tys. mieszkań – wynika z przygotowanego przez Ministerstwo Rozwoju (MR) „Raportu o stanie mieszkalnictwa”.

fot. Piotr Mecik/FORUM

– Raport określa stan, w którym obecnie się znajdujemy. Nie zawiera on propozycji nowych rozwiązań w tej sprawie, lecz diagnozę, która służy nam do ich opracowania. Konkretne rozwiązania przedstawi już wkrótce Jadwiga Emilewicz, minister rozwoju – zastrzega Marek Niedużak, wiceszef MR.

Chodzi o nową koncepcję programu Mieszkanie Plus, który ma zastąpić nowy program stworzony przez MR. Marek Niedużak dodaje, że rozwiązania są już gotowe, a ich prezentacja opóźniona jest przez „obecnie dominujące tematy”.

Raport pokazuje, że w strukturze nowych mieszkań oddanych w 2019 r. największy odsetek (97,8 proc.) stanowiło budownictwo deweloperskie oraz inwestycje realizowane przez osoby fizyczne. Mieszkania przeznaczone dla osób o niższych dochodach – mieszkania komunalne, mieszkania w ramach towarzystw budownictwa społecznego i mieszkania zakładowe – stanowiły w 2019 r. jedynie 2,2 proc. liczby nowo wybudowanych lokali (czyli ok. 4,6 tys.).

– Wzrost liczby oddawanych do użytku mieszkań nie poprawia w znaczący sposób dostępności lokali dla osób o dochodach zbyt niskich, by je kupić lub wynająć, a jednocześnie zbyt wysokich, aby ubiegać się o najem mieszkania komunalnego. Problem ten dotyka przede wszystkim ludzi młodych, którzy wchodzą na rynek pracy, rodzin wielodzietnych oraz osób samotnie wychowujących dzieci. W ostatnich ośmiu latach udział mieszkań, które służyłyby potrzebom osób o przeciętnych i niskich dochodach, stanowił średnio jedynie 2,5 proc. nowych zasobów mieszkaniowych – zwraca uwagę wiceszef MR.

Wcześniej ministerstwo zapowiadało, że nową koncepcję programu zaprezentuje jeszcze w marcu. 

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Dominika Masajło

Polecane