MR: Kolejny wzrost cen zbóż

(Tadeusz Stasiuk)
opublikowano: 18-12-2006, 10:55

Niska podaż ziarna na krajowym rynku zbóż w dalszym ciągu determinuje utrzymującą się od kilku miesięcy wzrostową tendencję ich cen.

Niska podaż ziarna na krajowym rynku zbóż w dalszym ciągu determinuje utrzymującą się od kilku miesięcy wzrostową tendencję ich cen - napisał w cotygodniowej analizie rynku resort rolnictwa.

Według danych resortu, pszenica konsumpcyjna w tygodniu od 4 grudnia do 10 grudnia, podrożała o 0,7 proc. i średnio w kraju płacono za nią 601 zł za tonę. Ziarno to było droższe niż przed miesiącem o prawie 6 proc., a w odniesieniu do notowań sprzed roku zdrożało o 62 proc.

Wzrosły ceny skupu żyta konsumpcyjnego. W analizowanym okresie żyto konsumpcyjne zdrożało o 4,1 proc. do 556 zł/t. W porównaniu do cen sprzed miesiąca i roku, ziarno to było droższe odpowiednio o 4,5 proc. i o ponad 82 proc.

Wzrosły również ceny skupu jęczmienia paszowego. W ciągu tygodnia ziarno to zdrożało o 5,3 proc., a dostawcy otrzymywali za nie w skupie średnio w kraju 502 zł/t. Cena jęczmienia była o prawie 19 proc. wyższa niż przed miesiącem oraz o 51 proc. wyższa niż przed rokiem.

"Podaż zbóż na rynku jest nadal niska przy wzrastającym poziomie cen i oczekiwaniu na dalsze podwyżki. Na giełdach towarowych w ostatnim czasie najwięcej sprzedaje się zbóż paszowych, głównie kukurydzy i pszenicy, mimo że ich ceny z tygodnia na tydzień rosną" - napisano w analizie.

Od trzech miesięcy nie przestają spadać ceny skupu żywca wieprzowego w kraju. Według informacji Ministerstwa Rolnictwa w dniach od 4 grudnia do 10 grudnia 2006 r., za trzodę chlewną otrzymywano przeciętnie 3,31 zł/kg, tj. oáblisko 2 proc. mniej niż w poprzednim tygodniu. Jednocześnie wieprzowina potaniała w ciągu miesiąca i roku odpowiednio o ponad 5 proc. i prawie 10 proc.

Stopniowo rosną natomiast ceny żywca wołowego. W analizowanym tygodniu średnia cena bydła rzeźnego w skupie wzrosła nieznacznie (oá0,2 proc.) i wyniosła 4,17 zł/kg. Był to poziom cen wyższy o 2,5 proc. od notowanego miesiąc wcześniej oraz oáponad 6 proc. wyższy niż przed rokiem. (DI, PAP)

 

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: (Tadeusz Stasiuk)

Polecane