MR: pogoda sprzyja budownictwu

  • PAP
opublikowano: 23-12-2019, 12:18

W grudniu 2019 r. wzrost produkcji budowlano-montażowej powinien przekroczyć 1 proc. rok do roku - wskazało ministerstwo rozwoju w komentarzu do wstępnych danych GUS o produkcji budowlano-montażowej. Czynnikiem sprzyjającym mogą być relatywnie dobre warunki pogodowe.

GUS podał w poniedziałek, że produkcja budowlano-montażowa w listopadzie 2019 r. była o 4,7 proc. niższa w porównaniu z analogicznym miesiącem 2018 roku. Po uwzględnieniu czynników o charakterze sezonowym, produkcja w listopadzie wzrosła o 1,0 proc.

W ujęciu narastającym w okresie styczeń-listopad 2019 r. produkcja budowlano-montażowa wzrosła o 2,8 proc. Wszystkie główne grupy przedsiębiorstw budowlanych wykazały się wzrostem sprzedaży, w tym w zakresie specjalistycznych robót budowlanych (o 3,6 proc.), budowy budynków (o 2,7 proc.) oraz budowy obiektów inżynierii lądowej i wodnej (2,4 proc.).

Według wstępnych danych GUS w okresie styczeń-listopad 2019 r. oddano do użytkowania 184,3 tys. mieszkań, tj. o 11,6 proc. więcej niż przed rokiem. Szacuje się, że na koniec listopada 2019 r. w budowie pozostawało 832,8 tys. mieszkań, tj. o 3,5 proc. więcej niż w analogicznym okresie ub. roku.

Według resortu rozwoju, w grudniu 2019 r. wzrost produkcji budowlano-montażowej powinien przekroczyć 1 proc rok do roku. "Poza poprawą ocen koniunktury w budownictwie, które w grudniu osiągnęły najwyższy poziom od sześciu miesięcy, czynnikiem sprzyjającym wysokiej aktywności sektora w bieżącym miesiącu mogą być relatywnie dobre warunki pogodowe" - czytamy w komentarzu.

65937540-8c2f-11e9-bc42-526af7764f64
Nieruchomości
Najważniejsze informacje z branży nieruchomości mieszkaniowych i komercyjnych. Wiadomości, komentarze i analizy rynkowe.
ZAPISZ MNIE
Nieruchomości
autor: Dominika Masajło, Paweł Berłowski
Wysyłany raz w tygodniu
Najważniejsze informacje z branży nieruchomości mieszkaniowych i komercyjnych. Wiadomości, komentarze i analizy rynkowe.
ZAPISZ MNIE

Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa.

Kliknij w link w wiadomości, aby potwierdzić subskrypcję newslettera.
Jeżeli nie otrzymasz wiadomości w ciągu kilku minut, prosimy o sprawdzenie folderu SPAM.
© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: PAP

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy