MSP chce odwiesić prezesa PZU

Tomasz Brzeziński
07-04-2000, 00:00

MSP chce odwiesić prezesa PZU

HUŚTAWKA: Prezes Władysław Jamroży został zawieszony przez ministra, który podobno żałował swojej decyzji zaraz po tym, jak złożył publiczne oświadczenie w tej sprawie. fot. Grzegorz Kawecki

Emil Wąsacz, minister skarbu, zamierza odwiesić Władysława Jamrożego, prezesa PZU, oraz Grzegorza Wieczerzaka, członka zarządu. Do końca kwietnia ma się odbyć WZA największego polskiego ubezpieczyciela.

Podczas wczorajszej konferencji prasowej, poświęconej prywatyzacji Elektrowni Połaniec, Emil Wąsacz, minister skarbu, przyznał, że Władysław Jamroży, zawieszony prezes PZU, powinien wrócić na swoje stanowisko.

— Uważam, że prezes musi być na jakiś czas odwieszony, choćby po to, żeby podpisać audyt za 1999 rok — powiedział minister Wąsacz.

Odwieszenia powinien spodziewać się także Grzegorz Wieczerzak, członek zarządu PZU oraz prezes PZU Życie.

— Obaj panowie stanowią nierozłączny tandem, nie widzę więc powodu, aby nie przywrócić również pana Wieczerzaka — dodał minister skarbu.

Minister Wąsacz uchylił się od odpowiedzi, na jak długo zostaną odwieszeni prezes i członek zarządu PZU.

— Na pewno nie będzie to jeden dzień — zapewnił Emil Wąsacz.

Minister zapowiedział także, że do końca kwietnia zostanie zwołane NWZA towarzystwa.

W styczniu rada nadzorcza PZU zawiesiła Władysława Jamrożego oraz Grzegorza Wieczerzaka po tym, jak podczas WZA BIG BG wstrzymali się od głosowania. Pozwoliło to Deutsche Bankowi zdobyć większość w radzie BIG BG. Sposób głosowania grupy PZU na walnym banku był konsekwencją podpisania przez ubezpieczyciela w listopadzie 1999 r. umowy sprzedaży za 300 mln zł akcji BIG BG niemieckiemu inwestorowi. Umowa została zawarta tuż przed podpisaniem umowy prywatyzacyjnej PZU.

Do odwołania Władysława Jamrożego oraz Grzegorza Wieczerzaka dąży Eureko i BIG BG, jednak oba podmioty mają tylko czterech członków w dziewięcioosobowej radzie. Brak porozumienia z MSP spowodował jednak, że rada zbierała się w sprawie zwolnienia lub przywrócenia Władysława Jamrożego już trzykrotnie.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Tomasz Brzeziński

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / MSP chce odwiesić prezesa PZU