MŚP: cyfryzacja to konieczność

  • DI
opublikowano: 17-01-2023, 20:00
Play icon
Posłuchaj
Speaker icon
Close icon
Zostań subskrybentem
i słuchaj tego oraz wielu innych artykułów w pb.pl

Aż 98 proc. przedsiębiorców planuje w ciągu dwóch lat informatyzować wybrane obszary swoich firm.

Przedstawiciele małego biznesu zdają sobie sprawę, że bez cyfrowych rozwiązań trudno im będzie dotrzymać kroku konkurentom. Jak wynika z raportu „Od prowizorycznej do świadomej transformacji w sektorze MŚP”, który przygotowała Konica Minolta, czterech na pięciu przedsiębiorców uważa, że zwiększenie poziomu automatyzacji i cyfryzacji jest konieczne. Informatyzację wybranych obszarów w swoich firmach w najbliższych dwóch latach zapowiada aż 98 proc. ankietowanych firm. Najczęściej (ponad połowa wskazań) mają zamiar udoskonalać systemy bezpieczeństwa i ochrony informacji. W małych firmach kolejnymi kluczowymi obszarami do zmian są logistyka i realizacja sprzedaży (46,3 proc.), finanse i kontroling (41,7 proc.) oraz zarządzanie, planowanie i monitorowanie produkcji (40,5 proc.). Natomiast średnie przedsiębiorstwa postawią na modyfikacje w obsłudze klienta (46,7 proc.), finansach i kontrolingu (43,2 proc.) oraz logistyce i realizacji sprzedaży (40,5 proc.).

Poznaj program “VIII Project Management Forum”, 25-26 kwietnia 2023, Warszawa >>

Jakie cyfrowe technologie są przedsiębiorstwom najpilniej potrzebne? Przedstawiciele zarówno małych, jak i średnich firm wymieniają najczęściej obsługę faktur i dokumentów finansowych (odpowiednio: 41,1 proc. i 43,3 proc.) oraz narzędzia do komunikacji z pracownikami (40,3 proc. i 39,5 proc.).

Mimo pozytywnego nastawienia do informatyzacji, transformacji cyfrowej towarzyszą obawy. O wysokich kosztach wdrożenia narzędzi mówi 45,2 proc. przedstawicieli małych oraz 52,6 proc. średnich firm.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Polecane