MSP i Eureko podpiszą w piątek memorandum dot. sposobu negocjacji nt. PZU

ISB
opublikowano: 14-02-2008, 11:35

Ministerstwo Skarbu Państwa (MSP) i  holenderski koncern Eureko podpiszą najprawdopodobniej w piątek memorandum dotyczące sposób i harmonogram dochodzenia do ugody w sprawie inwestycji holenderskiej spółki w PZU, zapowiedział w czwartek minister skarbu Aleksander Grad.

"Myślę, że mam dobrą informację, bo udało nam się w ciągu tych ostatnich 2,5 tygodnia właściwie już porozumieć co do memorandum umowy, która ustali sposób dochodzenia do ugody, prowadzenia tych rozmów i pewien kalendarz określonych zdarzeń. Jeżeli wszystko dobrze pójdzie, to w najbliższy piątek dojdzie do podpisania umowy pomiędzy Skarbem Państwa a Eureko" - powiedział Grad w wywiadzie dla TVN CNBC Biznes.

Podkreślił, że podpisanie memorandum nie rozstrzyga, czy będzie podpisana ugoda z Eureko, bo to będzie zależało od postawy każdej ze stron, "ale pokaże, w jaki sposób chcemy do tej ugody dojść".

"Najważniejsze założenie jest takie, że jeśli ma dojść do ugody, to ta ugoda musi być zawarta przed polskim sądem; scenariusze dotyczące ugody będą wypracowane przez każdą ze stron i zaprezentowane w pewnym momencie" - powiedział Grad.

Dodał, że strony zaproszą też Europejski Bank Odbudowy i Rozwoju (EBOR) do przedstawienia własnego scenariusza.

W końcu stycznia Grad poinformował, że wielkość roszczenia, jakie Eureko złożyło przeciwko Skarbowi Państwa w sądzie arbitrażowym w sprawie PZU, wynosi 35,6 mld zł brutto. MSP ma czas do 29 lutego na przedstawienie własnych wyliczeń co do wysokości roszczeń.

W połowie stycznia MSP i Eureko, akcjonariusz PZU, zdecydowały o powołaniu zespołu, którego celem jest wypracowanie ugody pomiędzy stronami w sporze. Strona polska uznała, że warunkiem uzyskania porozumienia jest zawarcie ugody przed polskim sądem.

Pod koniec listopada Sąd Apelacyjny w Brukseli odrzucił wniosek Polski o unieważnienie decyzji Trybunału Arbitrażowego w Londynie, który w 2005 roku nakazał przekazać kontrolę nad PZU na rzecz Eureko.

Obecnie Eureko ma 33% minus jedna akcja PZU - m.in. przejęło walory zakupione przez Bank Millennium (dawniej BIG Bank Gdański) - i od dawna domaga się realizacji aneksu do umowy prywatyzacyjnej z 2001 roku. Skarb Państwa ma wciąż 55% akcji największego polskiego ubezpieczyciela. (ISB)

tom

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Polecane