MSP na kryzysie straciły najwięcej

Największymi ofiarami spowolnienia były małe i średnie firmy. Liczba ich upadłości w strefie euro biła rekordy.

Rekordowe bankructwa, spadek liczby start-upów i mniejsze szanse na przetrwanie firm zakładanych w latach 2008-11 — tak wyglądał kryzys w sektorze MSP w Europie, analizują ekonomiści Deutsche Bank Research w swoim raporcie. Ich zdaniem, małe i średnie firmy na kryzysie ucierpiały najbardziej, ponieważ w dużo większym stopniu skoncentrowane są na rynkach wewnętrznych niż największe firmy.

— W efekcie spadek liczby firm sektora MSP zatrudniających od 10 do 250 pracowników był w państwach dotkniętych kryzysem dużo ostrzejszy, podczas gdy liczba dużych korporacji oraz mikroprzedsiębiorstw była względnie stabilna — zauważają autorzy raportu Stefan Vettler i Jennifer Kohler z Deutsche Bank Research. Na początku kryzysu silny szok popytowy uderzył w przedsiębiorców operujących w państwach peryferyjnych strefy euro — Irlandii, Hiszpanii i Portugalii. Od 2011 r. pogorszyły się natomiast warunki finansowania działalności. Pieniądze przestały przepływać zarówno pomiędzy państwami, jak i przedsiębiorcami — wynika z raportu „Business demographics and dynamics in Europe”.

W tym okresie Polska była jednym z nielicznych krajów, w którym od 2008 do 2011 r. liczba małych i średnich przedsiębiorstw zatrudniających co najmniej 10 osób nieprzerwanie utrzymywała zdecydowany wzrost, jak pokazują dane Eurostatu. Liczba takich firm w ciągu 4 kryzysowych lat zwiększyła się także w Niemczech, Luksemburgu, Austrii i Szwecji. Najbardziej dotkliwie skutki kryzysu odczuli nasi południowi sąsiedzi. Słowaccy przedsiębiorcy rozliczają się w euro od stycznia 2009 r. Pechowy moment przystąpienia do unii walutowej sprawił, że w latach 2008-10 liczba firm zatrudniających co najmniej 10 osób spadła tam o ponad 50 proc. Pomimo że w 2011 r. zaczęła ponownie rosnąć, wciąż na Słowacji działa o 40 proc. mniej firm niż przed kryzysem. Oprócz Słowacji, spośród krajów strefy euro najbardziej ucierpiały Hiszpania, Portugalia, Słowenia i Włochy. Co ciekawe, od 2007 r. Eurostat przestał prezentować dane dla Grecji, w której prawdopodobnie także z rynku zniknęło od tego czasu wiele firm. Na szczęście zatrudnienie w polskich małych i średnich przedsiębiorstwach, jak wynika z danych Komisji Europejskiej, było względnie stabilne w czasach najcięższego kryzysu, jakiego doświadczyła zjednoczona Europa. Po spadkach w latach 2008-09 i kolejnych dwóch latach stagnacji MSP niezależnie od rozmiaru zaczęły zatrudniać więcej pracowników.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Sylwia Wedziuk

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Firmy / MSP na kryzysie straciły najwięcej