MSP planuje ofertę publiczną GPW na IV kwartał 2008 r.

ISB
opublikowano: 09-01-2008, 12:29

Ministerstwo Skarbu Państwa (MSP) chce przeprowadzić pierwotną ofertę publiczną Giełdy Papierów Wartościowych w  Warszawie (GPW) w czwartym kwartale 2008 roku, wynika ze środowej wypowiedzi ministra skarbu Aleksandra Grada.

Na pytanie, w wywiadzie w radio PiN, czy GPW zadebiutuje w IV kwartale br., Grad odpowiedział: "Myślę, że tak".

Minister potwierdził, że po pierwszym etapie prywatyzacji SP zachowa 51% dla SP. "Doradca zaproponuje, jak ‘spakietować' akcje w ofercie" - powiedział Grad i podkreślił, że będzie to wynikało z analiz przedprywatyzacyjnych.

Z informacji agencji ISB wynika, że - zgodnie z rekomendacją doradcy - SP sprzeda w otwartej ofercie 10-15% akcji, a 30-35% walorów trafi w ofercie zamkniętej do "interesariuszy giełdy o istotnym udziale w rynku", czyli domów maklerskich i banków prowadzącym działalność brokerską.

W połowie grudnia wiceminister skarbu Michał Chyczewski informował, że po drugim etapie prywatyzacji Skarb Państwa zachowa tylko niewielki pakiet akcji GPW albo przestanie być jej akcjonariuszem.

Chyczewski poinformował wtedy, że MSP postanowiło przedłużyć umowę z doradcą prywatyzacyjnym - konsorcjum McKinsey&Company, Ernst&Young, i CDM Pekao SA.

Obecnie Skarb Państwa ma 98,80% udziału w kapitale zakładowym GPW, a pozostałe 1,20% akcji należy do banków, domów maklerskich oraz emitentów papierów wartościowych. (ISB)

maza/tom

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Polecane