MSP podtrzymuje, by debiut PKO BP na GPW odbył się 5 XI

21-09-2004, 17:28

Ministerstwo Skarbu Państwa (MSP) podtrzymało plan, wedle którego debiut banku PKO BP SA na warszawskiej giełdzie nastąpi 5 listopada br., mimo konieczności odbycia przedtem debaty sejmowej na temat tej prywatyzacji, wynika z wtorkowych wypowiedzi ministra skarbu Jacka Sochy.

„Zgodnie z przyjętym harmonogramem, PKO BP zadebiutuje na GPW 5 listopada. Oferta publiczna odbędzie się więc w październiku” – powiedział Socha podczas konferencji prasowej po posiedzeniu rządu.

Na wtorkowym posiedzeniu Rada Ministrów przyjęła informacje dla Sejmu w sprawie założeń prywatyzacji PKO BP.

Prezes banku Andrzej Podsiadło powiedział podczas wtorkowego posiedzenia sejmowej Komisji Skarbu Państwa, że druk prospektu emisyjnego PKO BP rozpocznie się po debacie sejmowej.

„Przewiduję publikację prospektu na początek października” – powiedział Podsiadło posłom.

Na początku września Sejm przyjął uchwałę przewidującą wstrzymanie ostatecznych decyzji o prywatyzacji „firm strategicznych”, m.in. banku PKO BP, do czasu przyjęcia przez parlament stanowiska w tej sprawie. Na razie w porządku obrad Sejmu, którego trzydniowe posiedzenie rozpocznie się w środę, nie ma punktu dotyczącego informacji rządu. Porządek posiedzenia może jednak zostać jeszcze uzupełniony.

Zgodnie z wcześniejszymi zapowiedziami, oferta banku zostanie podzielona na cztery transze, z których największa (40% oferty) będzie przeznaczona dla indywidualnych inwestorów krajowych. Inwestorzy będą mogli nabywać akcje tej transzy poprzez domy maklerskie lub – w przypadku osób nie posiadających rachunków maklerskich – poprzez tzw. lokatę prywatyzacyjną w PKO BP, który upoważnią do nabycia walorów w ich imieniu. MSP przewiduje w tej transzy dyskonto w wysokości do 4% oraz uzyskanie jednej darmowej akcji za przetrzymanie przez rok każdych 20 walorów banku.

Zdaniem Sochy lokata prywatyzacyjna ma na celu pomóc mniejszym inwestorom zakupić akcje banku bez otwierania rachunku w domu maklerskim.

„Lokata prywatyzacyjna na kwotę od 500 do 20 tys. zł ma pozwolić inwestorom na zakup akcji banku. Liczba pełnomocników została zredukowana do jednej” – powiedział.

W ten sposób odniósł się do informacji prasowych dotyczących możliwości nadużyć związanych z tym fragmentem oferty giełdowej banku.

Poniedziałkowa „Gazeta Wyborcza” napisała, że klienci biur maklerskich dysponujący znacznymi kwotami poszukują osób, które mogą wystawić im upoważnienia do założenia kolejnych lokat prywatyzacyjnych.

Prezes PKO BP nie chciał we wtorek zdradzić, na jakich zasadach będzie można zakupić akcje przez lokatę prywatyzacyjną. Szczegółowe informacje na temat tej lokaty zostaną opublikowane w prospekcie.

Z harmonogramu prywatyzacji wynika, że przyjmowanie lokat prywatyzacyjnych rozpocznie się 4 października w ponad 1000 placówkach PKO BP.

Według Podsiadły inwestorzy, którzy zdecydują się na tę formę zakupu akcji PKO BP, będą mogli na pierwszej sesji sprzedać jedynie całe pakiety walorów nabytych tą drogą.

We wtorek Komisja Skarbu Państwa przyjęła projekt uchwały w sprawie wprowadzenia do publicznego obrotu akcji PKO BP.

„Sejm RP aprobuje przedstawione przez Ministerstwo Skarbu Państwa (MSP) zasady wprowadzenia do obrotu publicznego oraz sprzedaży na GPW do 30% należących do Skarbu Państwa akcji PKO BP” – czytamy w projekcie uchwały.

W dalszej części projektu Sejm zwraca się do rządu o uprzedzenie Izby o zamiarze wyrażenia zgody na zbycie należących do Skarbu Państwa jakichkolwiek innych akcji PKO BP lub na podwyższenie kapitału zakładowego banku.

Według wcześniejszych wypowiedzi Sochy, sprzedaż do 30% akcji PKO BP – która będzie największą prywatyzacją w regionie Europy Środkowej i Wschodniej – ma dać budżetowi przychody w wysokości 5-6 mld zł.

mik/maza/tom

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Gospodarka / MSP podtrzymuje, by debiut PKO BP na GPW odbył się 5 XI