MŚP pożyczają coraz więcej

opublikowano: 19-02-2019, 22:00

Mały biznes sięgał w 2018 r. po zewnętrzne finansowanie nie tylko po to, by inwestować, ale żeby zapewnić sobie swobodny przepływ gotówki.

Nowy rok nie zniwelował starych problemów, z którymi borykają się mikro-, małe i średnie przedsiębiorstwa. Oprócz sezonowego spadku zainteresowania produktami, trudnościami związanymi z dostępnością wykwalifikowanych pracowników czy rzetelnych podwykonawców, mały biznes nieustannie zmaga się z zatorami płatniczymi i brakiem płynności finansowej. Jak wynika z danych Aforti Finance za ubiegły rok, wśród najbardziej zadłużonych branż znalazł się handel hurtowy i detaliczny (udział pożyczek tego sektora wyniósł 25 proc.). Na drugim miejscu utrzymała się branża transportowa (13 proc.), wyprzedzając o kilka punktów procentowych przetwórstwo przemysłowe (11 proc.).

Warto zauważyć, że 2018 r. przyniósł zmiany dotyczące wysokości wsparcia finansowego, o które starają się firmy. Wciąż najbardziej preferowaną kwotą kredytowania wśród sektora MŚP jest „do 25 tys. zł” (na to finansowanie zdecydowało się 40 proc. przedsiębiorców), jednak miniony rok pokazał wyraźny trend — przedsiębiorcy pożyczają coraz więcej. O ile w 2017 r. 50 proc. firm decydowało się na wspomniane kredyty do 25 tys. zł, to rok 2018 przyniósł 20-procentowywzrost zainteresowania pożyczkami w przedziale 76- -100 tys. zł. Pozyskane finansowanie mały biznes przeznaczał głównie na rozwój prowadzonej działalności, zakup potrzebnych materiałów, a także uregulowanie zobowiązań wobec kontrahentów.

W kontekście okresów kredytowania większość przedsiębiorców wciąż decyduje się na spłatę pożyczki w okresie 12 miesięcy. Należy zwrócić uwagę na to, że w minionym roku wielu zwolenników zyskały dłuższe terminy spłaty zobowiązań — szczególnie na okres 18 miesięcy. Warto dodać, że w minionym roku kobiety stanowiły 32 proc. wszystkich pożyczkobiorców, podczas gdy odsetek mężczyzn był o ponad połowę wyższy i wyniósł 68 proc.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Paulina Kostro

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy