MSP rozwijają się za swoje

opublikowano: 20-02-2018, 22:00

Co piąty wniosek małej i średniej firmy o finansowanie zewnętrzne jest odrzucany. Głównie z powodu braku zdolności kredytowej.

W Polsce tylko 45 proc. małych i średnich firm korzysta z finansowania zewnętrznego — pokazuje badanie Global Business Monitor przeprowadzone przez Bibby Financial Services. Przy tym 19 proc. respondentów twierdzi, że instytucje finansowe odrzuciły ich wnioski o pieniądze. Prawie połowa takich firm uważa, że było to spowodowane ich niską zdolnością kredytową. Oprócz Polski Bibby zbadało pod tym względem również sytuację firm z sektora MSP działających w Kanadzie, Czechach, Francji, Niemczech, Hongkongu, Holandii, Irlandii, Singapurze, Wielkiej Brytanii oraz Stanach Zjednoczonych.

— Dostęp do finansowania działalności przedsiębiorstwa jest zależny od sytuacji panującej na rynku. Państwa, które dynamicznie się rozwijają, stwarzają rodzimym firmom lepsze możliwości do dalszego rozwoju — komentuje Jerzy Dąbrowski, dyrektor generalny Bibby Financial Services. Np. w Niemczech odsetek firm, które przyznają, że mają dobry dostęp do pieniędzy z zewnątrz, sięga 47 proc. Przy tym wniosek o finansowanie jest odrzucany zaledwie w co dziesiątym przypadku. Ale w Irlandii tylko ponad jedna trzecia firm (37 proc.) korzysta z zewnętrznych źródeł finansowania.Natomiast aż 29 proc. działających na tym rynku spółek twierdzi, że możliwość otrzymania wparcia budżetu firmy z zewnętrznych źródeł jest utrudniona. Generalnie dwie piąte (40 proc.) respondentów ze wszystkich badanych krajów uważa, że ma zapewniony bardzo dobry dostęp do zewnętrznych źródeł gotówki. Najczęściej jednak firmy reinwestują własne zyski (43 proc.).

Najchętniej wykorzystywaną przez nie metodą finansowania zewnętrznego są kredyty bankowe (13 proc.) i private equity (4 proc.). Badanie pokazuje także, że przedsiębiorcy z sektora MSP planują rozwój prowadzonej działalności. Co dziesiąty badany chce złożyć w najbliższym czasie wniosek o finansowanie zewnętrzne. © Ⓟ

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Sylwia Wedziuk

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu