MSP: Spotkanie z UniCredito to obecnie sprawa premiera

Polska Agencja Prasowa SA
opublikowano: 09-01-2006, 15:12

Spotkanie z przedstawicielami UniCredito w sprawie fuzji Pekao SA i banku BPH to obecnie sprawa premiera - poinformowała w poniedziałek PAP rzecznik prasowa ministerstwa Skarbu Państwa Barbara Kasprzycka.

Spotkanie z przedstawicielami UniCredito w sprawie fuzji Pekao SA i banku BPH to obecnie sprawa premiera - poinformowała w poniedziałek PAP rzecznik prasowa ministerstwa Skarbu Państwa Barbara Kasprzycka.

    "Premier nie wyraził jeszcze swojej woli. Na dziś nie wiemy, jakie będą decyzje i kiedy zapadną" - dodała Kasprzycka.

    W ubiegłym tygodniu nie doszło do skutku zapowiadane spotkanie ministra skarbu z prezesem włoskiego UniCredito Alessandro Profumo w sprawie połączenia polskich banków. We wtorek b. minister skarbu Andrzej Mikosz podał się do dymisji, a premier Kazimierz Marcinkiewicz tę dymisję przyjął. W związku z czasowym nieobsadzeniem urzędu ministra skarbu państwa, premier osobiście objął zastępstwo.

    Szef klubu parlamentarnego Prawa i Sprawiedliwości Przemysław Gosiewski powiedział w poniedziałek PAP, że nazwisko nowego ministra skarbu jest już ustalone i pozostaje tylko kwestia terminu jego powołania. Zaznaczył, że sprawa fuzji Pekao SA i BPH nie ma wpływu na nominację nowego ministra.

    "Myślę, jest to kwestia najbliższych dni, kilku lub kilkunastu dni. Sądzę, że do końca stycznia będzie ta nominacja ustalona" - powiedział Gosiewski, mówiąc o terminie przedstawienia nowego ministra przez premiera. Oświadczył, że on sam nie jest kandydatem na nowego ministra skarbu.

    Wicepremier i minister finansów Zyta Gilowska podczas poniedziałkowej konferencji prasowej nie chciała odnosić się do kwestii połączenia Pekao SA i banku BPH. "Współczesne czasy to jest era fuzji, chyba ostatnio trochę gasnąca. Poczekajmy, poczekajmy" - powiedziała Gilowska.

    W październiku 2005 r. Komisja Europejska zgodziła się na przejęcie przez UniCredito Italiano niemieckiego banku HVB, który w Polsce był akcjonariuszem BPH. UniCredito, po kupnie banku HVB, jest akcjonariuszem Pekao SA i BPH i chce je połączyć. (UniCredito jest właścicielem 52,9 proc. akcji Pekao SA, zaś HVB miało 71,2proc. akcji BPH.)  Jednak od kilku miesięcy włoski bank czeka na zgodę Komisji Nadzoru Bankowego (KNB) i wciąż nie może wykonywać prawa głosu na walnym zgromadzeniu akcjonariuszy BPH.

    Pod koniec grudnia resort skarbu zażądał - powołując się na zapisy o zakazie konkurencji w umowie prywatyzacyjnej Pekao SA - by UniCredito sprzedało należące do niego akcje BPH.

    Jak podawały media, powołując się na dokumenty ministerstwa finansów, połączenie Pekao SA i BPH mogłoby - zdaniem resortu - spowodować monopolizację rynku, wzrost cen, transfer środków za granicę i duże zwolnienia.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Polecane