MSP sprzedało GZE i szuka chętnych na G-8

Agnieszka Berger
21-12-2000, 00:00

MSP sprzedało GZE i szuka chętnych na G-8

Do 2 marca inwestorzy zainteresowani zakupem akcji grupy dystrybutorów prądu z północnej i centralnej Polski (tzw. G-8) mają składać w resorcie skarbu wstępne oferty. Wczoraj ministerstwo podpisało umowę prywatyzacyjną pierwszej spółki dystrybucyjnej — Górnośląskiego Zakładu Elektroenergetycznego.

Parametry umowy sprzedaży 25 proc. akcji GZE szwedzkiemu koncernowi Vattenfall zostały ogłoszone wczoraj wieczorem. Z nieoficjalnych informacji wynikało, że za jedną czwartą kapitału największego w kraju dystrybutora energii elektrycznej inwestor zapłaci 167,5 mln EUR, (około 640 mln zł). W ciągu dwóch lat Vattenfall ma podwyższyć kapitał GZE o 250 tys. akcji, za które zapłaci 165 mln EUR i zainwestować dalsze 260 mln zł. W trzecim roku od prywatyzacji inwestor ma kupić od MSP kolejne 287,5 tys. akcji GZE za blisko 187 mln zł.

Szwedom zależało, żeby przed podpisaniem umowy z Ministerstwem Skarbu Państwa została uregulowana kwestia spłaty długów spółki wobec Polskich Sieci Elektroenergetycznych (około 210 mln zł) oraz należności od największych odbiorców GZE. Według zarządu śląskiej firmy, porozumienia zawarte z wierzycielem i dłużnikami satysfakcjonują inwestora. Dług wobec PSE ma być spłacony do końca 2001 r. Do tego czasu należności od największych klientów GZE mają się obniżyć z około 450 do 50-80 mln zł.

Następni na sprzedaż

MSP jeszcze przed podpisaniem umowy z Vattenfallem wystawiło na sprzedaż kolejnych dystrybutorów energii. Wczoraj resort ogłosił przetarg na grupę G-8, w której znalazło się osiem spółek z północnej i centralnej Polski (Gdańsk, Elbląg, Olsztyn, Słupsk, Płock, Kalisz, Toruń i Szczecin). Do końca stycznia zainteresowani mają zgłaszać się do MSP po memorandum informacyjne. 2 marca upływa termin składania wstępnych ofert zakupu od 10 do 25 proc. akcji ośmiu spółek.

Interes Elektrimu

W branży mówi się, że w gronie zabiegających o udział w prywatyzacji G-8, oprócz zagranicznych inwestorów branżowych, może znaleźć się konsorcjum z udziałem Elektrimu.

— Elektrim deklaruje umacnianie swojej pozycji w branży energetycznej, a grupa G-8 może być dla niego szczególnie atrakcyjna ze względu na kontakty handlowe z należącym do niego Zespołem Elektrowni Pątnów-Adamów-Konin — uważa jeden z ekspertów.

Nie wiadomo natomiast, czy w przetargu pojawi się RWE Plus (jedna ze spółek niemieckiego koncernu RWE). Niemcy deklarują wprawdzie zamiar uczestniczenia w prywatyzacji polskiej dystrybucji, jednak w kręgu ich zainteresowań leży przede wszystkim warszawski Stoen i zakłady energetyczne z południowej i zachodniej części kraju.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Agnieszka Berger

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Świat / MSP sprzedało GZE i szuka chętnych na G-8