Czytasz dzięki

MŚP z optymizmem patrzą w przyszłość

opublikowano: 15-07-2020, 22:00

Polscy przedsiębiorcy radzą sobie z pandemią lepiej niż ich koledzy z innych krajów. Udało im się też uniknąć cięć na skalę widoczną w innych krajach.

Światło dzienne właśnie ujrzał raport „State of Small Business” przygotowany przez Facebooka we współpracy z Bankiem Światowym i OECD. Jest on poświęcony wyzwaniom, z jakimi małe i średnie przedsiębiorstwa mierzą się w czasie pandemii, oraz kwestiom, w których potrzebują wsparcia. W badaniu wzięło udział ponad 30 tys. firm z ponad 50 krajów, w tym z Polski.

Za granicą większe cięcia

Jakie są wnioski dotyczące Polski? Pomimo wielu trudności rodzimi przedsiębiorcy radzą sobie lepiej od kolegów z wielu innych krajów, szczególnie spoza Europy. Jak wynika z raportu, 13 proc. polskich przedsiębiorstw zakończyło lub zawiesiło działalność. Wśród wciąż działających firm, 63 proc. odnotowało obroty mniejsze niż przed rokiem. Spójrzmy na ujęcie globalne — spośród wszystkich firm ponad jedna czwarta zawiesiła działalność, a co trzecia z tych, które wciąż działają, była zmuszona do redukcji zatrudnienia. Dla porównania: w Polsce na zwolnienia zdecydowało się 16 proc. działających przedsiębiorstw.

— Małe i średnie przedsiębiorstwa doświadczyły podwójnego uderzenia. Z jednej strony były to narzucone restrykcje dotyczące działalności, a z drugiej długotrwała niepewność i liczne obawy konsumentów. Załamanie popytu odczuła znakomita większość badanych przedsiębiorstw — połowa zadeklarowała spadek przychodów o ponad 50 proc. w porównaniu z ubiegłym rokiem. To szczególnie bolesne dla małych firm, które na ogół dysponują mniejszymi rezerwami i mają bardziej ograniczone możliwości pozyskiwania dodatkowego finansowania — komentuje Robert Bednarski, dyrektor Facebooka w regionie Europy Środkowo-Wschodniej.

Pogodzić pracę z rodziną

Kryzys bardziej dotknął firmy kierowane przez kobiety — zamkniętych zostało 15 proc. prowadzonych przez nie przedsiębiorstw. W przypadku mężczyzn ten odsetek wynosi 12 proc. W wielu krajach ta różnica osiągnęła znacznie większe rozmiary — na przykład w Rosji to aż 26 pkt proc. Firmy kierowane przez kobiety częściej zgłaszały także spadek przychodów.

— Taka dysproporcja wynika z większej reprezentacji kobiet w sektorach szczególnie odczuwających skutki zamknięcia gospodarki. Mowa o mikroprzedsiębiorstwach i branżach nakierowanych na konsumentów. Na przykład blisko połowa spośród wszystkich przebadanych małych i średnich firm z branży eventowej i hotelarsko-gastronomicznej w czasie realizacji badania była zamknięta — zwraca uwagę Robert Bednarski.

Z drugiej strony — istotne jest to, że Polki prowadzące firmy dużo więcej czasu niż panowie poświęcają obowiązkom rodzinnym. Jeśli chodzi o osoby, które prowadzą firmy, a obowiązki rodzinne zajmują im co najmniej 6 godzin dziennie — ich odsetek wśród kobiet jest o 18 pkt proc. wyższy. Równie duża różnica została zaobserwowana tylko w Brazylii i Japonii.

Najsurowsze obostrzenia dla funkcjonowania małych i średnich firm w Polsce zostały już zniesione, a większość przedsiębiorców optymistycznie patrzy w przyszłość (takie nastawienie deklaruje 64 proc. polskich firm) — nie oznacza to jednak, że ich sytuacja wróciła do normy. Wciąż borykają się z trudnościami i dążą do odbudowania obrotów sprzed kryzysu. Wiele z nich potrzebuje dodatkowej pomocy — aż 28 proc. działających polskich firm spodziewa się w nadchodzących miesiącach problemów z płynnością finansową. Coraz więcej przedsiębiorców rozwija sprzedaż przez internet.

— Dla wielu firm kryzys stał się impulsem do transformacji cyfrowej — rozwoju obecności w sieci i utrzymywania relacji z klientami poprzez reklamę w internecie, media społecznościowe, e-commerce czy komunikatory cyfrowe. Już 42 proc. polskich firm generuje jedną czwartą sprzedaży za pośrednictwem internetu. Koniec pandemii nie zatrzyma tego trendu — podkreśla Robert Bednarski.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Sylwester Sacharczuk

Polecane