MSP zaniepokojone wyborem Marka Mazura na prezesa PLL LOT

opublikowano: 13-02-2007, 20:10

Według MSP, wybór Marka Mazura na prezesa PLL LOT mógł być niezgodny z prawem. Resort rozważa zwołanie WZA z porządkiem obrad obejmującym odwołanie nowego prezesa.

Według MSP, wybór Marka Mazura na prezesa PLL LOT mógł być niezgodny z prawem. Resort rozważa zwołanie WZA z porządkiem obrad obejmującym odwołanie nowego prezesa.

Rada nadzorcza w konkursie na prezesa PLL LOT zaakceptowała do drugiej tury trzech kandydatów: Daniela Chodaka, Andrzeja Kompy i Tomasza Dembskiego. Marek Mazur, który został nowym prezesem PLL LOT był czwartym z kandydatów, który nie uzyskał poparcia rady. Ten fakt wzbudził niepokój resortu skarbu.

- MSP zwróci się w najbliższym czasie o zbadanie wpływu osób trzecich na wybór prezesa. Sytuacja, w której zorganizowane grupy na terenie PLL LOT działają nieformalnie jest niedopuszczalna i budzi niepokój MSP – czytamy w komunikacie.

Zdaniem ministerstwa, obecna sytuacja może oznaczać konieczność powtórzenia procedury konkursowej. MSP rozważa zwołanie Walnego Zgromadzenia Akcjonariuszy z porządkiem obrad obejmującym odwołanie prezesa PLL LOT.

Rada nadzorcza PLL LOT wybrała we wtorek Marka Mazura na prezesa spółki. Na to stanowisko kandydował też popierany przez MSP Tomasz Dembski, który od 15 listopada pełnił obowiązki prezesa. Zastąpił odwołanego wówczas Krzysztofa Kapisa.

W ostatnich dniach w PLL LOT doszło do konfliktu między Dembskim a związkami zawodowymi. Upoważnione przez Dembskiego osoby zajęły komputery używane przez związkowców; ci złożyli w tej sprawie doniesienie do prokuratury, ponieważ - ich zdaniem - zarząd wszedł w ten sposób w posiadanie danych o związkowcach, do których zgodnie z prawem nie powinien mieć dostępu. W odpowiedzi, w poniedziałek rano związkowcy LOT-u powitali członków rady plakatem - "biletem lotniczym" w jedną stronę do Mińska, wystawionym imiennie na Tomasza Dembskiego.

Skarb Państwa ma 67 proc. akcji LOT, syndyk 25 proc, a pracownicy 8 proc. W styczniu wiceminister skarbu Ireneusz Dąbrowski poinformował, że akcje PLL LOT mogą trafić na warszawską Giełdę Papierów Wartościowych na przełomie 2007 i 2008 roku. Dąbrowski powiedział, że docelowo Skarb Państwa może zmniejszyć swoje udziały w PLL LOT z obecnego poziomu do 51 proc. Ma to nastąpić poprzez emisję akcji spółki, które zostaną objęte przez inwestorów.

Paweł Kubisiak

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Polecane