MSP zdecyduje o sprzedaży grupy G-8 do poniedziałku

26-07-2002, 15:30

Decyzja w sprawie sprzedaży El-Dystrybucji do 85 proc. akcji ośmiu zakładów energetycznych z grupy G-8 może zostać podjęta do poniedziałku - poinformował w piątek minister skarbu państwa Wiesław Kaczmarek.

W czwartek upłynął termin wyłączności negocjacyjnej dla El-Dystrybucji. Teraz resort skarbu może sfinalizować transakcję z El-Dystrybucją, przyznać wyłączność innemu uczestnikowi lub powtórzyć przetarg.

O powodzeniu transakcji mogą przesądzić gwarancje bankowe, złożone przez El-Dystrybucję w ostatnich dniach. W przypadku, gdy MSP zaakceptuje gwarancje spółki, inwestorzy muszą w terminie dwóch tygodni dogadać się ze związkowcami w sprawie pakietu socjalnego.

Z nieoficjalnych informacji wynika, że transakcję może sfinansować konsorcjum dwóch banków - Dresdner i Commerzbanku, które mają skredytować zakup G-8. Zaangażowanie drugiego z banków może nie ograniczyć się do kredytowania transakcji. Pośrednio, poprzez BRE Bank, Commerzbank może stać się również współudziałowcem przedsięwzięcia. W prywatyzacji dystrybutora energii mogą też uczestniczyć EBOR i inwestorzy branżowi, m.in. niemiecki E. ON i belgijski Electrabel.

El-Dystrybucja miała do 25 lipca wyłączność negocjacyjną na zakup grupy zakładów energetycznych G-8. Oferowany przez SP 85 proc. pakiet udziałów w G-8 jest wyceniany na około 6 mld zł. W skład grupy wchodzi ośmiu dystrybutorów energii z Gdańska, Torunia, Słupska, Płocka, Elbląga, Olsztyna, Kalisza i Koszalina.

PK

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / MSP zdecyduje o sprzedaży grupy G-8 do poniedziałku