MT: Koncesja dla GTC na A1 wygasła

opublikowano: 16-01-2007, 18:21

Koncesja dla GTC na budowę i eksploatację odcinka A1 Gdańsk - Toruń wygasła, droga będzie budowana przez GDKKiA.

Koncesja dla Gdańsk Transport Company (GTC) na budowę i eksploatację odcinka A1 Gdańsk - Toruń wygasła, droga będzie budowana przez Generalną Dyrekcję Dróg Krajowych i Autostrad - poinformowało we wtorek PAP ministerstwo transportu (MT).

W komunikacie resort stwierdza, że minister transportu wydał we wtorek decyzję stwierdzającą wygaśnięcie koncesji udzielonej GTC w sierpniu 1997 roku. "Inwestorem na tym odcinku będzie Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad" - czytamy w komunikacie.

Decyzja ministra o wygaśnięciu koncesji formalnie mówi o całym odcinku Gdańsk - Toruń, praktycznie jednak GDDKiA ma zbudować odcinek Grudziądz - Toruń - dowiedziała się PAP w ministerstwie. GTC ma natomiast dokończyć prace na odcinku Gdańsk - Grudziądz.

Według ministerstwa, A1 - łącząca Gdańsk z południową granicą państwa, będzie oddana do użytku w roku 2010, a więc o trzy lata szybciej, niż planowano wcześniej.

GDDKiA poinformowała na swoich stronach internetowych, że obecnie zapewnione zostały środki finansowe na budowę odcinka Gdańsk - Toruń, opracowywany jest projekt budowlany, projekt wykonawczy i dokumentacja przetargowa.

Postępowania te mają być zakończone na przełomie trzeciego i czwartego kwartału 2007 roku; następnie ogłoszony i rozstrzygnięty zostanie przetarg, aby na początku 2008 roku wykonawca mógł rozpocząć budowę.

Szef rady nadzorczej GTC Aleksander Kozłowski powiedział we wtorek PAP, że spodziewał się takiej decyzji ministerstwa. "Przysługuje nam odwołanie, mamy na to 14 dni i odwołamy się. Już mamy nawet przygotowany wniosek" - poinformował.

W systemie koncesyjnym koncesjonariusz (spółka prawa handlowego) organizuje finansowanie i prowadzi budowę drogi, potem pobiera opłaty za przejazdy od samochodów. W systemie tradycyjnym lub budżetowym budowę poprowadzi GDDKiA ze środków budżetowych i unijnych; ona będzie też drogą zarządzać, w tym pobierać opłaty (być może za pośrednictwem wynajętej firmy).

W styczniu zaniepokojenie planami odebrania koncesji GTC wyrazili związkowcy z "Solidarności". W poniedziałek władze Regionu Gdańskiego NSZZ "Solidarność" poinformowały, że są zaniepokojone działaniami ministerstwa transportu w tej sprawie.

Związkowcy obawiają się, że takie postępowanie resortu spowoduje dalsze opóźnienia w realizacji tej inwestycji, co może skutkować m.in. odejściem inwestorów z Pomorza.

W ubiegłym tygodniu działania ministerstwa transportu ws. budowy A1 skrytykowała także Sekcja Krajowa Drogownictwa (SKD) NSZZ "Solidarność". Jej zdaniem zarówno w przypadku ogłoszenia nowego przetargu i realizowania go przez GDDKiA, jak i w przypadku serii rozpraw sądowych, przerwa w realizacji budowy może potrwać 2-3 lata.

Rzecznik prasowy ministerstwa Teresa Jakutowicz informowała w ubiegłym tygodniu, że resort nie podziela obaw związkowców. Według niej, budowa odcinka A1 będzie prowadzona w latach 2008-2010 i toczące się postępowanie nie ma żadnego wpływu na okres realizacji tej inwestycji.

(DI, PAP)

 

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Polecane