MTP inwestują w system informatyczny 10 mln zł

Marek Loos
opublikowano: 30-04-2001, 00:00

MTP inwestują w system informatyczny 10 mln zł

Międzynarodowe Targi Poznańskie rozpoczęły inwestycję związaną z udoskonaleniem zarządzania wszystkimi działami w spółce. Firma podpisała umowę ze spółką IFS Poland, która będzie wdrażać zintegrowany system informatyczny. Koszt przedsięwzięcia nie powinien przekroczyć 10 mln zł. Zakończenie inwestycji planowane jest w czerwcu 2002 r.

Międzynarodowe Targi Poznańskie podpisały ze spółką Industrial & Financial Systems Poland z Warszawy umowę, która obejmuje kompleksową informatyzację wszystkich procesów biznesowych MTP. W tym celu będzie wykorzystywane oprogramowanie o nazwie IFS Applications. Będzie ono stanowiło fundament przyszłego zintegrowanego systemu informatycznego, którego wdrożenie ma zostać zakończone w czerwcu 2002 r. Koszt przedsięwzięcia wynosi 10 mln zł.

Usprawnienie działalności

Nowy system pozwoli zapewnić zarządzanie zasobami ludzkimi, dystrybucją, finansami, księgowością i controllingiem w spółce.

— Eksploatacja nowego systemu przyczyni się do usprawnienia funkcjonowania firmy w zakresie zarządzania informacją. Nie oznacza to, że dotychczas nie mieliśmy takiego systemu w ogóle. Był on jednak niesprawny. Działał za wolno. Ostatecznym celem wprowadzanych zmian będzie usprawnienie obsługi wystawców targowych i zwiedzających — twierdzi Bogusław Zalewski, prezes zarządu MTP.

Dodaje, że bardzo ważnym elementem w działalności firmy jest dobrze udokumentowany kontakt z klientem. Wymaga to wdrożenia wyspecjalizowanych systemów zarządzających dużą liczbą różnorodnych danych.

— W związku z tym poszukiwaliśmy firmy, która dysponuje na tyle dużym potencjałem wdrożeniowym, by zintegrować różne programy komputerowe funkcjonujące w naszej firmie — twierdzi Bogusław Zalewski.

IFS Poland wdroży

W październiku 1998 r. MTP wybrały 40 firm działających na polskim rynku, które oferują komputerowe systemy zarządzania w przedsiębiorstwach.

— Do dalszych rozmów wybraliśmy 7 firm, które poprosiliśmy o przygotowanie dla naszych pracowników i ekspertów dwudniowych prezentacji oferowanych przez nie systemów. Ich opinie stanowiły podstawę do rozpisania przetargu, który rozpoczął się kilka miesięcy później. Podstawą dokumentacji dla oferentów stał się szczegółowy opis funkcjonowania MTP — wyjaśnia Krzysztof Ślatała, główny informatyk MTP.

Ostatecznie do wdrożenia zintegrowanego systemu informatycznego w MTP została wybrana spółka IFS Poland z Warszawy, która korzysta z oprogramowania należącego do klasy systemów zarządzania wiedzą DDM9000 i PDM9000 oraz systemów CRM (Customer Relationship Management) produkowanego przez Logotec Engineering z siedzibą w Mysłowicach.

Wdrożenie systemu w MTP będzie trwało około półtora roku. Pierwsze elementy systemu komputerowego mają zostać oddane do eksploatacji w styczniu 2002 r. Kolejne będą uruchamiane sukcesywnie aż do połowy przyszłego roku.

IFS zajmuje się sprzedażą IFS Applications — systemów elektronicznego zarządzania firmami. Należy do pierwszej dziesiątki największych na świecie firm z tej branży. Zatrudnia ponad 3,6 tys. osób w 43 krajach.

IFS Poland z siedzibą w Warszawie zatrudnia 220 osób. Ma oddziały w Krakowie, Gdańsku i Poznaniu.

Okiem eksperta

Wprowadzanie zintegrowanych systemów informatycznych jest w dużych firmach, takich jak Międzynarodowe Targi Poznańskie, koniecznością, jeżeli firma chce się rozwijać. Pozwalają one na szczegółową kontrolę tego, co się dzieje w przedsiębiorstwie. Zwiększa to pewność podejmowania trafnych decyzji o znaczeniu dla funkcjonowania firmy.

Targom systemy takie pozwolą np. na szybkie wydzielenie z grona klientów tzw. grupy VIP-ów, czyli klientów strategicznych.

Henryk Mruk,

kierownik Katedry Strategii Marketingowych Akademii Ekonomicznej w Poznaniu

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Loos

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Kariera / MTP inwestują w system informatyczny 10 mln zł