Mural na 100-lecie AGH

opublikowano: 29-11-2018, 22:00

Rozstrzygnięto konkurs na mural na AGH. Wygrała praca Anny Wardęgi, studentki krakowskiej ASP.

Zwycięski projekt (na zdjęciu) bardzo trafnie oddaje naukowy charakter uczelni i specyfikę miasteczka studenckiego AGH, gdzie malowidło powstanie. Jego realizacja jest przewidziana na wczesną wiosnę 2019 r. Mural prezentuje różne dziedziny nauki, które są rozwijane w murach uczelni, m.in. geodezję, naukę o kosmosie, akustykę czy energię odnawialną. Można też poczuć, że bohaterem tego muralu jest student AGH — widać go podczas zajęć, w pokoju w akademiku czy też… w kosmosie. Zamieszczenie w projekcie futurystycznych elementów pozwala zastanowić się nad tym, jaką przyszłość ma AGH i jej studenci u progu kolejnego stulecia uczelni.

Anna Wardęga, autorka zwycięskiej pracy, pochodzi z Krakowa i jest studentką III roku na Wydziale Malarstwa krakowskiej Akademii Sztuk Pięknych. Inny jej projekt zwyciężył w 2018 r. w konkursie na mural, który znalazł się na jednej ze ścian akademika we Wrocławiu.

Konkurs na mural, który ozdobi jedną ze ścian akademika w miasteczku studenckim AGH, cieszył się dużym zainteresowaniem twórców. Wystartowało 30 autorów z całej Polski, a do drugiego etapu przeszło ośmiu. Od 20 do 27 listopada 2018 r. głosy na finałowe propozycje oddawali internauci. Najwyżej oceniony przez nich projekt otrzymał 15 punktów, zaś miejsca drugie i trzecie otrzymały odpowiednio 10 i 5 punktów.

Wszystkie osiem projektów trafiło pod obrady jury w trzecim etapie. O ostatecznym wyniku zadecydowała suma punktów etapów drugiego i trzeciego. Prace zostały ocenione przez jury, w którego skład weszli przedstawiciele AGH i ekspert z ASP w Krakowie. Nagrodą główną w konkursie jest 5 tys. zł.

Mural o wymiarach 16 m x 15 m ozdobi południową ścianę Domu Studenckiego Stokrotka przy ul. Rostafińskiego 2 w Krakowie i będzie jednym ze sposobów uczczenia 100-lecia AGH w przestrzeni miejskiej. Będzie to już drugi wyłoniony na podstawie konkursu mural na terenie kampusu AGH — pierwszy powstał pięć lat temu i ozdobił jedną ze ścian kamienicy przy ulicy Czarnowiejskiej.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Barbara Warpechowska

Polecane