Murapol dystansuje się od funduszu HRE

opublikowano: 27-03-2017, 22:00

Niewielka oferta ma być wstępem do kilkusetmilionowego funduszu związanego z dużym deweloperem. Ten chowa głowę w piasek.

W tej sprawie pewne wydaje się tylko jedno. Za marką Heritage Real Estate (HRE) stoją ludzie, którzy pracowali w Home Brokerze czy Open Finance. Nie ma jednak nawet spółki HRE. Istnieją HRE Head Asset Solutions i HRE Asset Solutions Finance. Obie powstały w październiku 2016 r. Domena, z której korzysta HRE, jest zarejestrowana na Head Asset Solutions, którejwłaścicielem jest Michał Cebula — dyrektor generalny HRE. M.in. wspólnie z Filipem Chilarzewskim, dyrektorem operacyjnym HRE, zapowiada uruchomienie funduszu Murapol HRE FIZ AN. Już w kwietniu 2017 r. ma on rozpocząć sprzedaż certyfikatów. Ma to być oferta prywatna, a więc taka, w ramach której propozycje nabycia trafią do nie więcej niż 149 imiennie znanych inwestorów. Każdy będzie musiał wyłożyć co najmniej równowartość 40 tys. EUR. W kwietniowej ofercie fundusz chce zebrać 2-8 mln zł. A to tylko na początek.

— Przez 2 lata chcemy przeprowadzić 24 subskrypcje, skierowane do 149 osób każda — deklaruje Filip Chilarzewski. Dystrybucją jednostek ma się zająć spółka Murapol HRE. Powstała zaledwie w marcu 2017 r. i trudno się doszukać jej związków kapitałowych lub osobowych z Murapolem oraz… HRE. W dwa lata fundusz ma zebrać łącznie 300-500 mln zł. Pieniądze będą lokowane w spółki celowe prowadzące poszczególne inwestycje Murapolu. To największy deweloper pod względem liczby sprzedanych mieszkań. W 2016 r. jako jedyny przekroczył próg 3 tys. sprzedanych lokali. Inwestycje finansuje m.in. z pięciu FIZ stworzonych wspólnie z TFI Trigon, Eques i Provide. W 2016 r. inwestorzy zewnętrzni wpłacili do nich 140 mln zł. Rok wcześniej Murapol stworzył podobny FIZ z Trigon TFI, a w 2014 r. z Altus TFI. Z wypowiedzi przedstawicieli HRE wynika, że co do zasady ich przedsięwzięcie będzie podobne, co w praktyce oznacza rodzaj pożyczki udzielanej deweloperowi. Za pieniądze inwestorów fundusz ma kupować udziały w spółkach celowych prowadzących poszczególne inwestycje pod szyldem Murapolu. Murapol ma zaś gwarantować swoim majątkiem, że każdy z inwestorów otrzyma wpłacony kapitał powiększony o 15 proc. Certyfikaty mają być odkupowanepo trzech latach od emisji. Przedstawiciele HRE tłumaczą trzyletnią żywotność poszczególnych serii certyfikatów długością cyklu inwestycyjnego deweloperów — od zakupu działki po sprzedaż mieszkań.

c3b39424-8c30-11e9-bc42-526af7764f64
Opowieści z arkusza zleceń
Newsletter autorski Kamila Kosińskiego
ZAPISZ MNIE
Opowieści z arkusza zleceń
autor: Kamil Kosiński
Wysyłany raz w miesiącu
Kamil Kosiński
Newsletter z autorskim podsumowaniem najciekawszych informacji z warszawskiej giełdy.
ZAPISZ MNIE

Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa.

Kliknij w link w wiadomości, aby potwierdzić subskrypcję newslettera.
Jeżeli nie otrzymasz wiadomości w ciągu kilku minut, prosimy o sprawdzenie folderu SPAM.

— Na koniec dzielimy się zyskiem. Osoba inwestująca w fundusz otrzyma 115 proc., ale może dostać więcej — twierdzi Michał Cebula, dyrektor generalny HRE. Przedstawiciele HRE twierdzą, że celem funduszu jest zysk rzędu 8-10 proc. rocznie. Nie potrafią jednak wytłumaczyć, skąd miałaby się wziąć nadwyżka ponad to, co ma gwarantować Murapol.

Z prezesem Murapolu nie udało nam się wczoraj skontaktować. Wymiana e- -maili z Małgorzatą Gaborek, dyrektor ds. public relations Murapolu, nie przyniosła żadnych efektów. Mimo że pytaliśmy wprost o współpracę dewelopera z HRE, nie uzyskaliśmy potwierdzenia. — Nie chcemy komentować informacji przekazanych przez Heritage Real Estate. Możemy oczywiście opowiedzieć o naszej aktywności w zakresie funduszy inwestycyjnych, ale niezależnie — przekazała nam Małgorzata Gaborek.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Kamil Kosiński

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu