Murapol kontynuuje wielką wyprzedaż

opublikowano: 21-06-2018, 22:00

Po zeszłotygodniowym zbyciu akcji Skarbca przyszła pora na działkę w Niemczech.

Grupa Murapol konsekwentnie pozbywa się aktywów. Po ostatniej sprzedaży pakietu akcji spółki Skarbiec Holding deweloper zbył — za 6,2 mln EUR — kupiony dwa lata temu teren w Berlinie, na którym miało powstać 126 lokali mieszkalnych o łącznej powierzchni ponad 8 tys. mkw.

Nikodem Iskra, prezes Murapolu, zapewnia, że spółka nie rezygnuje z działalności na rynku niemieckim. W Zossen pracuje obecnie nad inwestycją mieszkaniową. Na początku 2018 r., wspólnie z samorządem, opracowała dla niej miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego.
Zobacz więcej

To nie koniec:

Nikodem Iskra, prezes Murapolu, zapewnia, że spółka nie rezygnuje z działalności na rynku niemieckim. W Zossen pracuje obecnie nad inwestycją mieszkaniową. Na początku 2018 r., wspólnie z samorządem, opracowała dla niej miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego. Fot. Tomasz Pikuła

— Podjęliśmy decyzję o sprzedaży przede wszystkim ze względu na wyjątkową atrakcyjność ofert, które spływały do nas od inwestorów zainteresowanych zakupem terenu wraz z opracowaną przez nas dokumentacją. Uznaliśmy, że wobec czterokrotności wartości nieruchomości uzyskanej w ciągu dwóch lat od jej nabycia korzystniejszym rozwiązaniem będzie upłynnienie aktywa niż realizacja na nim inwestycji mieszkaniowej. Mimo zauważalnego wzrostu cen mieszkań na rynku niemieckim marża jaką wypracowalibyśmy na sprzedaży wybudowanych lokali nie zrekompensowałaby ryzyka związanego z realizacją pierwszego projektu w tej lokalizacji — tłumaczy Nikodem Iskra, prezes Murapolu.

Zdaniem analityków, ostatnie ruchy spółki przypominają porządkowanie struktury poprzez pozbywanie się aktywów, które nie są konieczne do prowadzenia podstawowej działalności, czyli biznesu deweloperskiego w Polsce.

— Jest to zapewne związane z planami wejścia na giełdę, ale może również być spowodowane chęcią polepszenia sytuacji płynnościowej grupy — uważa Mateusz Mucha, menedżer w Navigator DM.

Przypomina, że w ostatnim czasie doszło do sporego spadku kursu obligacji Murapolu, co mogło być spowodowane opublikowanym przez spółkę sprawozdaniem skonsolidowanym pro forma, w którym grupa pokazała dużo gorsze wyniki niż rok wcześniej.

— W 2017 r. osiągnęła 52,5 mln zł zysku netto, przy przychodach w wysokości 471,2 mln zł, natomiast w 2016 r. było to odpowiednio 120,8 mln zł i 486,9 mln zł. Dodatkowo zobowiązania grupy wzrosły niemal dwukrotnie — z 624,8 mln na koniec 2016 r. do 1233,5 na koniec 2017 r. — mówi Mateusz Mucha.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Anna Gołasa

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu