Murapol nabiera rozpędu

opublikowano: 10-04-2018, 22:00

Deweloper poprawia sprzedaż i zapewnia, że wykorzysta obecną koniunkturę do wypracowania jeszcze lepszych wyników.

W pierwszym kwartale 2018 r. Murapol sprzedał 926 mieszkań, czyli o 14 proc. więcej niż przed rokiem. Najwięcej lokali zakontraktowano w Katowicach — 131, Poznaniu i Krakowie — po 127, oraz Łodzi — 123.

Murapol kierowany jest przez Nikodema Iskrę
Zobacz więcej

Murapol kierowany jest przez Nikodema Iskrę Fot. TP

— Przy obecnej, sprzyjającej koniunkturze rynkowej, przewidujemy w kolejnych miesiącach utrzymanie obecnej dynamiki kontraktacji i wypracowanie na koniec roku zakładanego planu, jakim jest podpisanie umów sprzedaży 4 tys. mieszkań — zapowiada Nikodem Iskra, prezes Murapolu.

Dostępny produkt

Od początku roku spółka wprowadziła do oferty 1128 lokali o łącznej powierzchni użytkowej ponad 50 tys. mkw.

— Jestem optymistyczny, jeśli chodzi o sprzedaż w 2018 r. Na pozytywne nastroje wpływają znacząco następujące czynniki: mieszkania wciąż nie osiągnęły cen z 2008 r., natomiast zarobki Polaków w tym czasie zdecydowanie wzrosły. To sprawia, że produkt, jakim jest mieszkanie, jest dla nich bardziej dostępny. Zauważamy także bardzo duże zainteresowanie zakupem nieruchomości ze strony klientów inwestycyjnych, którzy również chcą skorzystać ze stosunkowo niskich cen za metr. Co ciekawe, w naszym przypadku popyt w tym segmencie już przewyższa podaż. Warto też zwrócić uwagę na to, że w latach 2016-17 r. deweloperzy przedsprzedawali rekordową liczbę mieszkań. Te lokale są teraz w budowie z terminem oddania w latach 2018-20. Spółki będą zatem notowały te przekazania w przychodach, znacząco poprawiając swoje wyniki i inwestując zyski w kolejne projekty — uważa Nikodem Iskra.

Szczęśliwa pięciolatka

Zdaniem analityków, boom na mieszkaniowym rynku pierwotnym obchodzi piąte urodziny.

— W tym czasie deweloperzy z górą podwoili roczną sprzedaż lokali przy średniej rocznej dynamice rzędu 20 proc. Tego typu progres jest nie do utrzymania w jeszcze dłuższej perspektywie, stąd coraz częściej pojawiające się całkiem prawdopodobne prognozy pewnego osłabienia prosperity w najbliższych miesiącach i kwartałach, aż do momentu nieuchronnego przesilenia koniunktury w przewidywalnej przyszłości — mówi Jarosław Jędrzyński, ekspert portalu RynekPierwotny. Jego zdaniem, w kwartale 2018 r. sprzedaż mieszkań z pierwszej ręki była wciąż lepsza niż przed rokiem, jednak tylko o ok. 4-5 proc.

— To z jednej strony całkiem niezła dynamika, z drugiej jednak już sporo słabsza od prezentowanej dotychczas, czyli tej, do której zdążyli nas przyzwyczaić deweloperzy. Widać więc, że rynek powoli zwalnia. Mimo wszystko szansa na jeszcze jeden rekord sprzedaży lokali deweloperskich w tym roku istnieje, jednak z raczej symboliczną dynamiką. Co więcej, równie realny wydaje się też spadek sprzedaży o podobnej skali lub wyrównanie ubiegłorocznych statystyk w zależności od warunków okołorynkowych, których charakter trudno do końca przewidzieć — mówi Jarosław Jędrzyński. W 2017 r. Grupa Murapol osiągnęła zysk netto na poziomie 120,15 mln zł przy 136,97 mln zł zysku z działalności operacyjnej oraz przychodach w wysokości 186,30 mln zł. Na koniec 2017 r. aktywny bank ziemi spółki obejmował tereny inwestycyjne o wartości około 700 mln zł pod projekty deweloperskie, w których powstanie ponad 22 tys. mieszkań.

 

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Anna Gołasa

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Nieruchomości / Murapol nabiera rozpędu