Murapol odniósł się do obniżki ratingu

opublikowano: 10-07-2018, 07:13

Zarząd Murapolu skomentował decyzję agencji Eurorating o obniżce ratingu dla spółki z poziomu BB do BB-.

Agencja ratingowa EuroRating obniżyła rating kredytowy nadany spółce Murapol o jeden stopień z BB do BB-. Perspektywa ratingu została określona jako stabilna. Obniżenie ratingu Murapolu związane jest z pogorszeniem sytuacji finansowej spółki, jakie nastąpiło w 2017 r. 

Murapol kierowany jest przez Nikodema Iskrę
Zobacz więcej

Murapol kierowany jest przez Nikodema Iskrę Fot. TP

Na skali EuroRatingu zarówno poziom BB, jak i BB- przypisane są do części spekulacyjnej (w odróżnieniu od inwestycyjnej), a opis ryzyka kredytowego jest ten sam. Dług z takim ratingiem określony jest mianem długu z podwyżzonym ryzykiem kredytowym, a emitent - jako posiadający relatywnie niższą wiarygodność finansową, mający jednak wystarczającą zdolność do obsługi zobowiązań w przeciętnych lub sprzyjających warunkach gospodarczych. Poziom odzyskania wierzytelności w przypadku wystąpienia niewypłacalności określany jest jako wysoki lub średni.

Ocena ratingowa została wydana w oparciu o sytuację z 2017 r., Murapol podkreśla więc, że w pierwszym półroczu 2018 r. zrealizował dezinwestycje aktywów niezwiązanych z podstawową działalnością (sprzedał akcje Polnordu i Skarbca) oraz osiągnął rekordowe poziomy sprzedaży mieszkań (1,8 tys., +12 proc. r/r). W całym 2018 r. spółka planuje przekazać klientom rekordowe 2,6 tys. lokali mieszkalnych (+120 proc.), co zostanie rozpoznane w wynikach II półrocza 2018 roku.

"Biorąc pod uwagę założone plany sprzedaży oraz przekazań mieszkań, zarząd spółki Murapol oczekuje relacji skonsolidowanego długu netto do skonsolidowanych kapitałów własnych w Grupie na poziomie poniżej 0,6x na koniec 2019 roku (...) Poczynione dezinwestycje z aktywów niepracujących wpłyną pozytywnie na sytuację wskaźnikową i profil kredytowy Grupy" - podał Murapol. 

Agencja zwróciła uwagę także na wzrost zadłużenia związanego z istotnym wzrostem wartości aktywów, jaki nastąpił w ciągu ostatnich kilku kwartałów. Poczynione nakłady inwestycyjne spowodowały wzrost zobowiązań – w tym długu oprocentowanego.

"Poza powyższymi inwestycjami kapitałowymi, znaczna część inwestycji dotyczy transakcji związanych ze wzrostem skali podstawowej działalności – deweloperskiej, czego wyrazem jest posiadany portfel zarówno projektów w budowie, jak i w przygotowaniu (...) mamy do czynienia z efektem kumulacji inwestycji, gdzie zdecydowana większość projektów ma wysoki poziom zaawansowania" - dodano.

Murapol uważa, że na jego działalność nie będzie mieć istotnego wpływu zapowiadana zmiana ustawy deweloperskiej, zakładająca likwidację funkcjonowania otwartych rachunków powierniczych.

"Po pierwsze, harmonogram potencjalnej implementacji ustawy może dotyczyć biznesu deweloperskiego najwcześniej w 2020 roku (o ile zostanie ona w obecnym kształcie uchwalona). Ponadto ustawa dotknęłaby całą branżę, ale w stopniu relatywnie mniejszym największych deweloperów. Ponadto spółka rozważa wdrożenie rozwiązań, które pozwolą minimalizować jej ewentualne skutki – np. kredyty projektowe" - podał Murapol.

- Rozumiemy stanowisko agencji ratingowej, która oceniając stan obecny operuje danymi historycznymi. Aktualnie jesteśmy na etapie zmian wewnętrznych, reorganizacji strukturalnej, która pozwoli Grupie stać się typowym podmiotem deweloperskim, zarówno pod względem zakresu prowadzonej działalności, jak i ujęcia finansowego jej efektów. Dlatego mając na uwadze wyjścia z inwestycji pasywnych, niezwiązanych wprost z naszym podstawowym biznesem, mamy ambicje, które uważamy za jak najbardziej realne do spełnienia, że w wyniku kolejnej weryfikacji, wrócimy do poprzedniej oceny ratingowej, a w kolejnych okresach poprawimy ją. Tak bowiem oceniamy naszą obecną kondycję oraz perspektywy działalności w kolejnych okresach, czego potwierdzeniem są opublikowane w ostatnim czasie wyniki i cele sprzedażowe. – mówi Nikodem Iskra, prezes Murapolu.

 

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Kamil Zatoński

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu